Ağız ve Diş Sağlığıyla ilgili Kompozisyon örneği

Diş ve ağız sağlığı çok önemli dikkate değer konulardandır. Ağız sindirim kanalının girişidir. Ağızdaki olumsuzluklar diş sağlığının bozulmasına, sindirimin olumsuz etkilenmesine yol açar. Ağızla aldığımız yiyecekler çiğnenip, tükürükle karıştırılarak yutulmaya ve sindirime hazır hale getirilirler. Ağız aynı zamanda konuşmaya yardım eder. Tat alma organı olan dilin; çiğneme, yutma, konuşma gibi çok önemli yan görevleri de bulunmaktadır.

Uzman kişiler şöyle demektedirler: Bedensel hastalıkların çoğu, özellikle de son derece hassas olan sindirim organı ile ilgili hastalıkların çoğu ağız ve diş sağlığı ile ilgilidir. Yüce Allah’ın insana inayet buyurduğu diş oldukça önemli bir nimettir. İnsana sağlığını korumada çok önemli bir etken konumundadır. Çiğnemek dişler vasıtasıyla gerçekleşmektedir. Çiğnemek hususu güzel bir şekilde yapılacak olursa sindirim organının doğal çalışmasının sürdürülmesini garantiler ve neticede de insanın sağlığının devamına neden olur.

Ağız ve diş sağlığında en önemli iki hastalık diş çürükleri ve diş eti iltihaplanmalarıdır. Diş eti hastalıkları kimi zaman diş yuvasının bulunduğu çene kemiğinin erimesine kadar ilerleyen bir etki yapabilir. Diş sağlığının bozulması vücuttaki diğer organları da etkileyebilir. Dişler neredeyse bütün sistemleri olumsuz etkileyen sürekli enfeksiyon odağı haline gelebilir ve kalp, böbrek, eklemler vb. yapılarda önemli sağlık sorunlarına yol açabilen enfeksiyonlara kaynaklık edebilir.

Etrafındaki birçok insanı etkileyen hastalıkların biri ağız kokusudur. Bazen çok çekilmez bir hal alan ağız kokusu, ağız ve diş sağlığına dikkat edilmediğinin göstergesidir. Bu sorun tüketilen yiyeceklerin diş ve diş etlerinin arasında kalmasından meydana gelir.

Diş ve diş etlerini yok eden pyorrhea hastalığının, kalp hastalığı gibi birçok hastalığın nedeni de diş ve ağız sağlığına gereken önemi göstermemekten meydana gelir. İnsanlar her yemek yedikten sonra ağzını yıkamalı, dişlerini fırçalamalı, ağzını tuzlu suyla çalkalamalıdır. Bunları uygulayan kişilerin ağız, diş ve boğaz sağlığı uzun yıllar hatta ömrünün sonuna kadar dahi yerinde olacaktır. Böylelikle sağlını geri kazanmak için harcanacak paralarda insanların cebinde kalmış olacaktır.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Eğitim - 187 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status