Ahlak Nedir? Ahlak Ne Demektir?

Ahlak, insanlarda olması gereken yada insanlarda bulunan güzel huylara verilen bir tanımdır. Ahlaklı olmak insanı çok büyük makamlara ulaştırır. Ahlak anlamları bakımından bir insanda olursa onu hem dünyada hem de ahirette önemli yüceliklere ulaştırır. Öyle ki diğer insanlar o insanın makamına gıpta ile bakarlar.

Ahlak, genellikle kültürel, dinî, seküler ve felsefi topluluklar tarafından, insanların (subjektif olarak) çeşitli davranışlarının yanlış veya doğru oluşunu belirleyen bir yargı ve ilkeler sistemi kavramı ve/veya inancı için kullanılır.

Ahlak Nedir?

Ahlak, toplumsal yaşamda, belirli kişi, grup ya da toplum için belirli zamanda ve belirli bir yerde geçerli olan (ya da geçerli olması beklenen) değer yargılarının, örf, adet, norm ve kuralların oluşturduğu bir sistem bütünüdür.

Ahlak terbiye yoluyla, islam eğitimi ile kazanılır. Güler yüzlü olmak, temiz olmak, merhametli olmak, tevazulu olmak, affetmek, susmak, doğru konuşmak, sabr etmek, güzel ahlaktan bazılarıdır.Ahlaki vazifelerimizin ilki Allah’a karşı olanı dır. Allah’ın ismini hürmetle anmak, onun sevgisini kalbe yerleştirmek, ona isteyerek ibadet etmek ahlaki vazifelerimizdendir.

Ahlak Ne Demektir?

  • Bir toplum içinde kişilerin uymak zorunda oldukları davranış biçimleri ve kuralları.
  • İyi nitelikler, güzel huylar.
  • Mutlak olarak iyi olduğu düşünülen veya belli bir yaşam anlayışından kaynaklanan davranış kuralları bütünü.
  • Bir kimsenin iyi niteliklerini veya kişiliğini ifade eden tutum ve davranışlar bütünü, mizaç.
  • Toplu olarak yaşayan bireylerin uymak zorunda bulundukları eylem ve davranış kurallarına verilen ad. Bir kimsenin içinde yaşadığı toplumsal çevrenin törelerine uyma yetisi.
Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Eğitim - 212 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status