Akıl Yaşta Değil Baştadır ile ilgili Kompozisyon örneği

Akıl; kişinin gelişen olaylar karşısında fikir üretebilme becerisi ve sorunları en hızlı şekilde değerlendirip bir sonuca ulaşabilmesi yeteneğidir. Akıl yaratıcı tarafından insanoğluna diğer canlılardan farklı bir özellik olarak verilmiştir. Her insanda akıl olmasına rağmen o aklı kullanabilme becerisi kişiden kişiye farklılık gösterir. Bazı insanlar vardır ki olaylar karşısında hızlı bir çözümleme yaparak isabetli kararlar alabilirken bazıları da vardır ki en basit sorunlarda bile fikir geliştirmekte zorlanır. Kimi insanlar bilginin yaşça büyük insanlarda daha fazla olduğunu zanneder.

Aklın yaşla ilgisi yoktur. Yaş ilerledikçe, insanın zeka seviyesi artmaz. Yaş ilerledikçe bir takım tecrübeler oluşur, ama sadece tecrübe de yeterli değildir.

Bir problem karşısında, zeki bir genç sadece mantığını kullanarak çözüm yolunu ararken; yetişkin bir insan ise sahip olduğu tecrübeler doğrultusunda çözüm üretmeye çalışır. Ama; her yaşlı insan da tecrübeli olamaz. Aptal bir insan ne kadar yaşlanırsa yaşlansın tecrübe sahibi olamadığı için (zaten akılsız) mantıklı, sağlıklı kararlar veremez. İnsan her ne kadar tecrübeli olursa olsun üstün zekâlı bir çocuktan daha sağlıklı kararlar veremez. Çünkü çocukta doğuştan gelen bir ayrıcalık var, normal bir insan sorunu tek yöntemle çözerken, zeki çocuk olaya farklı açılardan da bakabildiği için hem daha sağlıklı kararlar verir; hem de verdiği kararlar daha doğru olur.

Genelde yaşlı insanların küçük çocuklara ‘sen ne bilirsin daha küçük boyunla’ şeklinde hitaplarda bulunması çok yanlıştır. Toplumumuzda yaş her zaman bir üstünlük göstergesi olduğu için, yapılan bu tür konuşmalar cehaletin göstergesidir. Oysa ki gençleri daha fazla ciddiye almaları gerek, çünkü vatan gelecek nesillere emanet eğer gençlere böyle yanlış davranışlar olursa onlarda yaşlı olanın daha akıllı olduklarını sanarak gelecek nesillere böyle aktaracaklar.

Yaş sadece belirli avantajlar getirir, bunların en önemlisi tecrübedir. Fakat tecrübeli olmak her konuda doğru yolu bulmak anlamına gelmez. Doğru yolu bulma aşamasında en büyük yardımcı kişinin aklıdır.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Eğitim - 165 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status