Alışkanlık ile ilgili Yazı

Alışkanlık, kişinin uzun zamandan beri yapmaya devam ettiği, yapmadığında kendini kötü hissettiği davranışlardır. Alışkanlıklar iyi olabileceği gibi kötü alışkanlıklara da rastlamak mümkündür. Alışkanlıklar, hayatımızın her döneminde var. Ancak bunlar tiryakiliğe dönüşürse tehlikeli hale geliyor. Alışkanlıkları bırakmak için önce niyetimizi ve düşüncemizi değiştirmeliyiz.

Hayatımızda kuşkusuz hepimizin şikayet ettiği olay kendimizin veya çevremizdekilerin alışkanlıklarıdır. Tabi ki bütün alışkanlıklar değil bazıları Herkes bu durumdan şikayet eder ama sadece ettiği şikayetlerle kalır. Kimse bu durumu değiştirmeye çalışmaz.

İyi alışkanlıklar insana fayda sağlar ancak kötü alışkanlıkların pençesine takılan insanlar ne yapsalar buradan kurtulamaz; hayatı kendilerine zehir ederler.
Kötü alışkanlıkları birden terk etmek çok zordur. Çünkü kişi artık onun bağımlısı haline gelmiştir. Bunları birden değiştirmek yerine yavaş yavaş yerlerine olumlu davranışlar koyarak değiştirmeye çalışmak gerekir.

Kötü alışkanlıkları bırakmanın en kolay yolu, yerlerine iyi alışkanlıklar edinmekle mümkün. Örneğin, sigarayı bırakırken bunun yerine sıcak içecekler içebilir, meyve, kuruyemiş yiyebilir ya da sakız çiğneyebilirsiniz. Sağlımızı bozan kötü alışkanlıkların vücudumuz üzerindeki etkilerine göz atarak, neden bunlardan uzak durmamız gerektiğini daha iyi anlayabiliriz.

Sık sık insanların başkalarının alışkanlıklarından şikayet ettiklerini duyarız. Oysa başkalarını eleştirmeden önce dönüp kendi hayatımıza bakmalıyız. Neticede herkesin hayatında engel olamadığı birtakım alışkanlıklar vardır ve bunları değiştirmek sanıldığı kadar kolay değildir.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Eğitim - 422 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

Alışkanlık ile ilgili Yazı (8 Yorum)

Yorum Yaz

 1. derya dedi ki:

  ben bunu beğendim diyebilirim.

 2. buse dedi ki:

  hiç işime yaramadı

 3. SUDE dedi ki:

  İdare eder .Bazı kısımlarını kullandım.

 4. uugugu dedi ki:

  ehh güzel ama daha iyi olabilirdi

 5. general dedi ki:

  işime yaradı :))))

 6. hacı dedi ki:

  mükemmel

DMCA.com Protection Status