Bayrak Koşusu Nedir?

Bayrak Koşusu yada bir diğer ifade ile bayrak koşuları atletizm sporu çeşitlerinden bir tanesidir.

Bayrak koşusu nedir, ne demektir?

4 sporcudan oluşan takımlar şeklinde koşulan yarışa bayrak yada bayraklı koşu denilmektedir. Bu koşularda ki en önemli hususların başında eldeki bayrağı düşürmeden yarışı bitirmeye çalışmak gerekiyor. Bundan dolayı bayrak değişimleri oldukça önemli bir hal almaktadır.

Bayraklı yarışlar farklı metrelerde koşulmaktadır. Yarışçılar ellerinde bulunan bayrağı (stafet deniliyor) işaretli bölgede takım arkadaşına vermektedir. Kadınlar ve erkeklerde koşulan bu yarışların en yaygın koşulanları 4×100 metre ya da 4×400 metre yarışlarıdır. Erkekler 4×400 metre koşusu geleneksel olarak bütün pist oyunlarının son yarışıdır. En popüler olanların yanı sıra daha az olarak koşulan 4×200 metre, 4×800 metre ve 4×1600 metre yarışları da var.

bayrak-kosusu-nedir

Bayrak yarışlarında kulvar düzeni nasıldır?

Bayrak yarışlarında koşulan 4×100 metre yarışlarında her atlet kendi koşu kulvarında koşmaktadır. 4×400 metre yarışlarında ise yarışçılar farklı kulvarda başlarlar ve koşunun ikinci ayağının son 100 metresinde en içteki kulvara geçebilirler. Bayrak yarışlarında takım sayısına göre kulvar sayısı da değişiklik gstermektedir. Örneğin altı takımlı bir bayrak yarışında altı kulvar bulunurken on iki takımlık bir kulvar yarışında ise kulvar iki seri olarak altı altı ayrılır.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Eğitim - 197 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status