Divane Hüsrev Paşa Kimdir

Divane Hüsrev Paşa Hakkında Bilgi

Divane Hüsrev Paşa (ö. 1545, İstanbul), 16. yüzyıl Osmanlı İmparatorluğu devlet adamlarından. I. Süleyman devri vezirlerindendir. Divan’da sadrazam ile yaptığı kavga sonucu görevden alınmış; durumu protesto için açlık grevi yaparak hayatını kaybetmişti.

I. Süleyman devrinin sadrazamı Sokollu Mehmet Paşa’nın ailesine mensuptur. III. Murad devrinde sadrazamlığa yükselen Lala Mustafa Paşa’nın ağabeyidir.

Enderun’da (Saray okulu) yetişti. Devletin çeşitli kademelerinde hizmette bulunduktan sonra ikinci vezirliği yükseldi. Sadrazam Hadım Süleyman Paşa’dan sonra sadrazamlığa getirilmesi bekleniyordu. Ancak 1545’te, padişah I. Süleyman’ın bizzat katıldığı bir Divan toplantısında sadrazam ile kavgaya tutuşması ve hançer çekecek kadar ileri gitmesi sonucu bütün hayatı değişti. Kavgaya tanık olan Sultan, her ikisini de görevden aldı; sadrazamlığa üçüncü vezir Damat Rüstem Paşa getirildi. Kaynakların çoğunda Sadrazam ile Hüsrev Paşa arasındaki kavganın Rüstem Paşa’nın fitnesiyle gerçekleştiği; Hürrem Sultan ve Mihrimah Sultan’ın olayın perde arkasında bulunduğu ifade edilir. Hatta bu olay ile Osmanlı sarayına kadın nüfuzu ve rüşvetin girdiği iddia edilir.

Görevden alınmasından sonra konağına kapanan ve üzüntüsünden hasta olan paşa, kendisine yapılan davranışı protesto için hiçbir şey yememeye başladı ve doktorların tedavisini reddetti. Paşa, açlık grevine başlamasından 17 gün sonra hayatını kaybetti. İstanbul’un Fatih semtinde, Bali Paşa Camii karşısında Mimar Sinan tarafından yapılmış türbesinde defnedilmiştir.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Biyografiler - 232 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status