Masatoshi Gündüz İkeda Kimdir? Matematiğe Neler Kazandırmıştır

Masatoshi Gündüz İkeda Hayatı ve Matematiğe Kazandırdıkları

Ünlü Japon asıllı Türk matematik bilginidir. Masatoshi Gündüz İkeda 25 Şubat 1926 Tokyo’da doğuş ve 9 Şubat 2003 Ankara’da ölmüştür. Matematikte cebirsel sayılara katkılarıyla tanınan bir matematikçidir.

1948’de Osaka Üniversitesi Matematik Bölümü’nü bitirdi. 1953’te doktor, 1955’te de doçent unvanlarını aldı. 1957-59 arasında Almanya’da Hamburg Üniversitesi’nde Helmuth Hasse’nin yanında araştırmalar yaptı. Hasse’nin önerisi üzerine 1960’ta Türkiye’ye gelerek Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinde İstatistik dersleri vermeye başladı. 1961’de aynı üniversitenin fen fakültesinde yabancı uzmanlığa atandı.

1964’te Türk uyruğuna geçerek, 1965’te doçent, 1966’da profesör oldu. 1968’de Ege Üniversitesi’nin izniyle bir yıl süreyle çalışmak üzere Orta Doğu Teknik Üniversitesi’ne gitti. İzninin bitiminde Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin sürekli kadrosuna girdi. Çeşitli tarihlerde Hamburg, ABD’deki California ve Ürdün’deki Yermuk üniversitelerinde konuk öğretim üyesi,1976’da Princeton’daki Yüksek Araştırma Enstitüsü’nde araştırmacı olarak çalıştı. Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu’nun (TÜBİTAK) Temel Bilimler Araştırma Kurumunda yer aldı. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Pür Matematik Araştırma Ünitesi başkanlığı yaptı. Cebir ve sayılar kuramına katkılarından dolayı 1979’da TÜBİTAK Bilim Ödülü’nü kazandı.
Japonya’da bulunduğu dönemde halkalar kuramı ve grupların matrisle gösterimi üzerine araştırmalar yapan İkeda, 1970’lerde cebirsel sayılar kuramına yönelerek, rasyonel sayılar cisminin salt Galois grubunun otomorfizimleri ve tümelliği konularında önemli çalışmalar gerçekleştirdi. Ünlü matematik dergisi Crelle’s Journal’da yayımlanan bir çalışmasında Galois grubunun çok özel bir yapıda olduğunu gösterdi.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Biyografiler - 5.589 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

Masatoshi Gündüz İkeda Kimdir? Matematiğe Neler Kazandırmıştır (4 Yorum)

Yorum Yaz

 1. muhammed dedi ki:

  Proje ödevime yardımcı oldunuz ya ALLAHsizden razı olsun
  B-) 🙂 O:-) :-*

 2. fatmanur dedi ki:

  kazandırdıkları nerede

 3. zeynep dedi ki:

  gerçekten güzel olmuş ellerinize sağlık

DMCA.com Protection Status