Darülaceze Nedir?

Darülaceze Nedir?

Darülaceze, Sultan Abdulhamit Han’ın emriyle 1895 yılında kurulmuş olan kadın, erkek, yoksul, sakat ve kimsesiz çocukları korumak için hizmete giren acizler yani düşkünler yurdu olarak bilinmektedir.

Darülaceze Neden Kuruldu? Kuruluş Amacı

Sultan Abdulhamid han, yoksul ve sakat kimseler yanında, İstanbul’da başıboş gezen çocukların da bir araya toplanarak, san’at sahibi olmalarini saglamak, ihtiyar ve kimsesizlerin son yillarini huzur içinde geçirmelerini te’min etmek maksadıyla, sadrazam Halil Rıfat pasa’ya bir darülaceze (düskünler evi) kurulmasi emrini verdi. Halil Rıfat pasa, okmeydani semtinde böyle bir müessesenin kurulmasinin muvafik olacagina bildirdi ve 7 kasim 1892 tarihinde darülacezenin temeli atildi. İnsaat masraflarinin çogunu Abdulhamid han karsiladi. Hayır sahibleri de ianelerde (yardımlarda) bulundular. Bizzat halil rifat pasa, evindeki degerli esyayi ve gümüs takimlarini satarak bu tesebbüse istirak etti.

Darülaceze 27000 metre karelik bir alan üzerinde kuruldu. Bir idare binası, sekiz aceze dairesi, çocuk yuvası, revir ve hastane, cami, kilise, sinagog, iş ocakları, aş ocağı, fırın, hamam, çamaşırhane, gasilhane, berberhane, hemşire ve bakıcılar için personel lojmanları, rehabilitasyon merkezi, hayvan kesimhanesi, demirbaş eşya deposu, kuru gıda ambarı, yaş sebze ve meyve muhafaza deposu, buzhane gibi üniteleri içine alan 20 binadan oluşmaktadır.

Burada yüzyıldan beri din, mezhep, dil, ırk, sınıf ve cinsiyet farkı gözetmeksizin bakıma muhtaç kimsesiz, yaşlı ve sakat insanlarla, sokağa terk edilmiş 0-6 yaş arası çocuklar ücretsiz olarak, her türlü ihtiyaçları karşılanarak barındırılmaktadır.

Yapildigi devirde çikarilan kararnameye göre; ”darülaceze’nin idaresi dahiliye nezaretine baglandi. ayrica kurumun yönetim kurulu baskanliginin belediye tarafindan seçilen ve padisahça tasdik edilen bir me’mur tarafindan yapilmasi kararlastirildi. üyelikleri ise; vakiflar idaresi, müftilik ve zaptiye nezareti tarafindan gösterilecek bir me’mur verilecekti. Bundan baska ayrica darülaceze’de; ermeni, rum, katolik ve yahudi azinliklari da birer temsilci bulunduracak ve kurul ücretsiz vazife yapacakti.

Bugün Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı olan kurum, mülhak bütçe ile yönetilmektedir. Darülaceze’nin gelirleri, hayırseverlerin bağışları, zekat, adak, kurban bağışı, gayrimenkul hibeleri ve bunlardan alınan kiralar ile belediyece tahsil edilen %10 eğlence resminin %10’undan oluşmaktadır.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Eğitim - 153 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status