Devlet Kuşu Nedir? Devlet Kuşu Ne Demektir?

Devlet Kuşu Kısaca Nedir?

Devlet kuşu bir diğer ismiyle Hüma Kuşu olarak da bilinmektedir. Bu terim Osmanlı devletinde bilinen “Hümayun” kelimesinin “Umay (Humay) adıyla bağlantılı olduğu düşünülüyor. Hakimiyetin yaratıcı tarafından göklerden geldiğine dair mitolojik inanca ait izler şimdide ise halk arasında Hüma bir diğer ismi devlet kuşuyla ilgilidir.

En yaygın inanış şöyle;  “Devlet Kuşu” yada “Şahlık Kuşu” olarak isimlendirilen”Hüma”nın gölgesi kimin başının üzerine düşerse Dünya yaşantısında çok bahtiyar olacağına, taç giyeceğine ve hakimiyete ulaşacak diye anılmaya başlarmış.

devlet-kusu-nedir-devlet-kusu-ne-demektir

Devlet Kuşu Ne Demektir?

Gölgesi kimin başına düşerse o padişah olurmuş, diye anılmaktadır. Hümayun da buradan gelmiştir. Tayr-ı hümayun, talih kuşu, uğur kuşu gibi isimlerle söylenmektedir.

Devlet kuşunun Sözlük Anlamları?

  • Beklenmedik bir iyilik, iyi talih, talih kuşu
  • Başa konan ama bi türlü fark edilmeyen,umulmadık talih anlamına gelen kuş
Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Eğitim - 648 viewsYorum Yazın

Serkan Gönültaş

Kocaeli Üniversitesi Elektronik Öğretmenliği bölümü mezunuyum. Bu siteyi kurmamın amacı insanımız için faydalı olmak, insanlarımızı bilgilendirmek. Yazılım alanında daha çok bilgili olduğum için yazılım ile ilgili konulara ağırlık veriyorum. Diğer arkadaşlarımız da alanları ile ilgili sizlere yardımcı olmaya çalışıyor. Umarız hayat ile ilgili her konuda sizlere yardımcı oluruz.
DMCA.com Protection Status