Ali Cengiz Oyunu Deyiminin Hikayesi, Öyküsü

Ali Cengiz Oyunu deyiminin hikayesi. Ali Cengiz Oyunu deyiminin öyküsü. Ali Cengiz Oyunu deyiminin ortaya çıkış hikayesi ve öyküsü nasıl olmuştur.

Ali Cengiz Oyunu deyimi kurnazca ve haince bir hile, dalavere, dolap çevirme gibi durumlardan dolaya söylenip ortaya çıkan bir deyim olarak kaşımıza çıkmaktadır. Bu deyim zamanın birinde padişahın bir tanesinin Ali Genciz oyununu öğrenmek istemesi ve fakir bir gencin de bu oyunu padişaha öğretmesinden dolayı ortaya çıkmıştır. Bakalım bu deyimin ilginç hikayesi nasıl.

Ali Cengiz Oyunu deyiminin hikayesi;

“Vaktiyle bir padişah, Ali Cengiz oyunu adlı sihirli bir hüneri öğrenmek ister. Oyunun aslı, istenildiği zaman istenilen kılığa girmektir. Oyunu bilen derviş, sırrını kimselere söylemez; sırrını öğrettiklerini de öldürürmüş.
Fakir ama, akıllı bir genç bu işi üzerine alır. Dervişten hile ile bu oyunu öğrenir. Derviş, onu öldürmek için peşine düşer. Kılıktan kılığa giren genç, dervişten kurtulmayı başarır. Sonunda sansar kılığına girip dervişi boğar. Sonra padişaha Ali Cengiz oyununun ne olduğunu öğretir ve padişahın kızıyla evlenir.”

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Deyimlerin Hikayeleri - 1.104 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status