Arslan Payı Deyiminin Hikayesi, Öyküsü

Arslan Payı deyiminin hikayesi, öyküsü ve ortaya çıkışı nasıl olmuştur.

Arslan Payı deyimi diğer deyimlerimiz gibi oldukça ilginç ama hikaye ile karşımıza çıkmaktadır. Bu deyim bir paylaşımda en güçlünün aldığı pay gibi durumlardan dolayı söylenmiştir. Bakalım Arslan Payı deyimimiz nasıl bir hikayeden sonra karşımıza çıkmıştır.

Arslan Payı deyiminin hikayesi;

Hak kuvvetlinin olmamalıdır. Aksi hâlde cemiyette huzur ve güven kalmaz. Hak, hak edenin olmalıdır. Hak etmeden, alınlar terlemeden elde edilen kazançlar, insanlar arasındaki adalet duygusunu zedeler. Ağlayanın hakkı, gülene hayır etmez. Emek ve yemek hırsızı olmamak, insanlara maddi ve manevi yönden zulmetmemek lazım.
Bir gün ormanda bir grup hayvan avlanırken, diğer grup da kralları olan arslanın hizmetinde bulunurmuş. Avladıkları büyük bir hayvanı paylaşmak için arslanın başkanlığında toplanmışlar. Kaplan, sırtlan, kurt, tilki ve çakal halka olmuşlar. Arslan da hayvanın parçalanarak taksimini kurda vermiş. Kurt avı eşit bir şekilde paylaştırmaya kalkınca, kükreyen arslan bir pençe ile kurdu yere sermiş. Daha sonra taksim işini tilkiye vermiş. Tilki avın ön butlarını ayırmış: “Bunlar efendimizin sabah kahvaltısıdır.” demiş. Arka butlarını göstermiş: “Bunlar efendimizin öğle yemeğidir.” demiş. Gövdesini göstererek “Bu da akşam yemeğidir. Geri kalan işkembe bağırsakları biz kendi aramızda paylaşırız” demiş.
Aslan keyifli keyifli tilkiye sormuş:
– Aferin sen bu taksimi nereden öğrendin? Tilki de :
– Yerde uzanan şu kurt babadan öğrendim, cevabını vermiş.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Deyimlerin Hikayeleri - 31 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status