Ayıkla Pirincin Taşını Deyiminin Hikayesi, Öyküsü

Ayıkla Pirincin Taşını deyiminin hikayesi. Ayıkla Pirincin Taşını deyiminin öyküsü. Ayıkla Pirincin Taşını deyiminin ortaya çıkış hikayesi. Ayıkla Pirincin Taşını deyiminin ortaya çıkış öyküsü. Ayıkla Pirincin Taşını deyimi nasıl ortaya çıkmıştır.

Ayıkla Pirincin Taşını deyimi bir zorluğu çözüme kavuşturmaya çalışırken, bir engeli ortadan kaldırmaya çalışırken bazen hiç beklenmedik sürpriz olaylar çıkar ve daha büyük engeller karşınıza çıkmasından dolayı kullanılmıştır. Ayıkla Pirincin Taşını deyimi Osmanlı döneminde Yemende ortaya çıkan bir isyan sonucu bu deyim ortaya çıkmıştır.

Ayıkla Pirincin Taşını deyiminin hikayesi;

Yavuz Sultan Selimin Yemen’i Osmanlı topraklarına katmasından bir süre sonra Yemen’de isyan çıkmış, uzun uğraşmalar sonunda Yemen Fatihi Sinan Paşa duruma hakim olmuş; Yemen bundan sonra 400 yıl Osmanlı egemenliğinde kalmıştı.

Söylentiye göre Sinan Paşanın askerleri bir gün çölde konaklamış. Yemek pişirmek üzere hasır torbalar içindeki mısır pirinçlerini yere serdikleri büyük bir çadırın üstüne dökmüş ve taşlarını ayıklamaya başlamışlar.

Bu sırada bir fırtına çıkmış ve rüzgarın savurduğu bir kum bulutu pirinçlerin üstüne inerek, ufak bir tümsek halinde yığılmış.

Kumların altında kalan pirinçlere bakakalan yeniçeriler arasından şakacı bir asker arkadaşlarına:

-Biz Allah’ın nimetini taşlı diye beğenmiyorduk, bizim gibi günahkar kullara üç beş taş az bile gelir. Asıl şimdi ayıklayın bakalım pirincin taşını. Ulu tanrımız, Kabe’ye hücum eden fil sahiplerinin başına ebabil kuşlarından taş yağdırmıştı. Bizim başımıza da daha büyük taş yağdırmadan hemen tövbe edelim, diyerek arkadaşlarını güldürmüş.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Deyimlerin Hikayeleri - 150 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status