Beterin Beteri Deyiminin Hikayesi, Öyküsü

Beterin Beteri. Beterin Beteri deyiminin hikayesi. Beterin Beteri deyiminin öyküsü. Beterin Beteri deyiminin ortaya çıkış hikayesi. Beterin Beteri deyiminin ortaya çıkış öyküsü. Beterin Beteri deyimi nasıl ortaya çıkmıştır. Beterin Beteri deyiminin ortaya çıkış hikayesi nasıldır?

Beterin Beteri deyimi kötünün daha kötüsü var, kötüden daha kötü de var gibi durumlar için söylenen bir deyimdir. Öyle ki bazen hastalanırız yada başımıza bir kaza gelir ve bu gibi durumlarda sabretmek gerekir gibi düşünerek daha kötü durumda olanlardan dolayı yine de şükrederek hayat devam etmek gerekir. İsyan etmemek gerekir.

Beterin Beteri deyimi bakalım nasıl ortaya çıkmıştır…

Beterin Beteri deyiminin hikayesi;

Eşkıyanın biri, yaptıklarından dolayı idam cezasına çarptırılır. Eşkıya idam edileceği yere götürülürken devamlı, “Allah beterinden saklasın.” dermiş. Bu sözleri duyan muhafız, “Yahu idam edilmeye gidiyorsun daha beterin beteri olur mu?” demiş.
Bu arada atıyla hızla gelen bir süvari görülür. Atlı muhafız kumandanına padişahın fermanını uzatır. Fermanda ölüm cezasının asılarak değil; kazığa geçirilerek gerçekleştirilmesi emredilir.
Suçlu bunu öğrenince, “Gördün mü beterin beterini?” demiş.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Deyimlerin Hikayeleri - 730 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status