Boyunun Ölçüsünü Almak Deyiminin Hikayesi, Öyküsü

Boyunun Ölçüsünü Almak deyiminin hikayesi. Boyunun Ölçüsünü Almak deyiminin öyküsü. Boyunun Ölçüsünü Almak deyiminin ortaya çıkış hikayesi. Boyunun Ölçüsünü Almak deyiminin ortaya çıkış öyküsü.

Boyunun Ölçüsünü Almak deyimi bir işe girdiği zaman o işte umduğunu, beklediğini bulamamak, başarısız olmak gibi durumlardan dolayı kullanılan bir deyim olarak karşımıza çıkmaktadır.

Boyunun Ölçüsünü Almak deyiminin hikayesi;

Bir yaz günü birkaç genç şehrin kıyısındaki ırmağa yıkanmaya gitmişler. Hepsi soyunup ırmağa atlamış. Uzun boylu olanı, boyunun uzunluğu ile gururlanarak arkadaşlarına büyüklük taslarmış:
– Bu ırmağın en derin yeri bile boyumu geçmez, sizin gibi kısa boylu değilim, demiş.
Diğer arkadaşları buna bir oyun oynamaya karar vermişler. Irmağın en derin yerlerinde yüzmüşler, yüzme bilmeyen uzun boylu arkadaşlarına:
– Gel, bak buraları derin değil. Burada boyunu ölç de görelim, demiş.
Uzun boylu arkadaşları bu söze inanmış, onların bulunduğu derin yerlere gireyim derken, su boyunu aşmış, çırpınarak batağa saplanmış. Telaşa kapılan arkadaşları, biçareyi sudan zor kurtarıp baygın bir hâlde evine getirmiş.
Kapıyı heyecanla açan çocuğun anası, “Ne oldu oğluma?” demiş. Hazırcevap biri:
– Bir şey yok teyzeciğim. Merak etme. Oğlun ırmakta boyunun ölçüsünü alıyordu, azıcık kısa geldi, boyuna göre tabut yapılacaktı ama bize dua et, demiş.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Deyimlerin Hikayeleri - 55 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status