Canlı Cenaze Deyiminin Hikayesi, Öyküsü

Canlı Cenaze deyiminin hikayesi. Canlı Cenaze deyiminin öyküsü. Canlı Cenaze deyiminin ortaya çıkış hikayesi. Canlı Cenaze deyiminin ortaya çıkış öyküsü. Canlı Cenaze deyimi nasıl ortaya çıktı.

Canlı Cenaze deyimi çok zayıf, gücü kuvveti yerinde olmayan anlamında kullanılan bir deyimdir. Canlı Cenaze deyiminin ortaya çıkış hikayesi bir köye imam olan bir Bektaşi ile köylüler arasında arasında geçen muhabbetten sonra ortaya çıkan bir deyimdir.

Canlı Cenaze deyiminin hikayesi;

Bektaşi’nin birisi bir gün bir köye imam olmuş. Köylülere demiş ki, “Cenaze olursa, onu yalnız başıma, kimsenin olmadığı bir odada ben yıkayacağım.”
Köylüler bu işi merak etmiş, aralarında:
– Bu imam, acaba cenazeyi niçin yalnız yıkamak istiyor?
– Her hâlde bir bildiği vardır.
– Acaba bunu nasıl öğrensek, derlerken içlerinden biri, “Ben yalandan öleyim, o vesile ile ne yaptığını öğrenirim.” demiş.
Köylüler Bektaşi’nin huzuruna ölü taklidi yapan birini götürmüşler. Bektaşi ölüyü yıkamak için odaya girip, iyice kaynamış olan suyu, teneşirde yatan adamın üzerine dökünce, ölü taklidi yapan adam yattığı yerden ayağa fırlamış. Fakat Bektaşi onu bırakmamış. Adamı bastıra bastıra boğmuş. Kefenleyip tabuta koymuş ve kapıyı açıp alnındaki terleri silerek, merakla bekleyen köylülere, “Bana bakın bir daha adam ölmeden canlı canlı bana getirmeyin. Yoksa kendinize yeni bir imam bulursunuz.” demiş.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Deyimlerin Hikayeleri - 48 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status