Çattık Belaya Müstefilatun Deyiminin Hikayesi, Öyküsü

Çattık Belaya Müstefilatun deyiminin hikayesi. Çattık Belaya Müstefilatun deyiminin öyküsü. Çattık Belaya Müstefilatun deyiminin ortaya çıkış hikayesi ve öyküsü.

Çattık Belaya Müstefilatun deyimi içinden çıkılması kolay olmayacağı anlaşılan bir durumla karşılaşma gibi durumlardan dolayı söylenen bir deyim olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu deyim zamanın birinde İzmir ilimizde edebiyat sınavına giren öğrencinin birisine söylenen Müstefilatun kelimesinden dolayı yaşanan durumdan sonra ortaya çıkan bir deyimdir. Bakalım bu deyimin ortaya çıkmasına neden olan ilginç hikaye nasıl.

Çattık Belaya Müstefilatun deyiminin hikayesi;

Vaktiyle İzmir lisesinde edebiyat sınavına giren bir öğrenciden, müstefilatun vezninde bir kelime söylemesini istemişler.

Çocuk düşünmüş, bir türlü bulamamış. ‘Çattık belaya müstefilatun’ diye mırıldanıyormuş. Öğretmenlerden birinin kulağına gitmiş. ‘Ne dedin, ne dedin? Bir daha söyle’ demiş. Zavallı öğrenci bir kabahat işlediğini sanarak: ‘Yok efendim, ben bir şey demedim’ deyince, gülmüşler: ‘Oğlum, işte buldun, (çattık belaya) kelimesi müstefilatun veznindedir.’ diye, iyi not vermişler.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Deyimlerin Hikayeleri - 786 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status