Ana Gibi Yar, Bağdat Gibi Diyar Bulunmaz Deyiminin Hikayesi, Öyküsü

Ana Gibi Yar, Bağdat Gibi Diyar Bulunmaz:Deyimlerin Hikayeleri. Ana Gibi Yar, Bağdat Gibi Diyar Bulunmaz deyiminin hikayesi, öyküsü.

Ana Gibi Yar, Bağdat Gibi Diyar Bulunmaz deyimi söylendiği zaman anacığımı özlerim. Bir bakıma annelerin değerini ortaya koyan çok güzel bir deyimdir. Anneler gerçekten kutsaldır. Annelerinizin kıymetini bilin.

Şimdi Ana Gibi Yar, Bağdat Gibi Diyar Bulunmaz deyiminin ortaya çıkış hikayesine bir göz atalım.

Deyimlerin Hikayeleri: Ana Gibi Yar, Bağdat Gibi Diyar Bulunmaz

Dilimizdeki ”Ana gibi yar, Bağdat gibi diyar olmaz.” sözünün aslı muhtemelen ”Ane gibi yar; Bağdat gibi diyar olmaz.” şeklindedir. Çünkü sözün aslındaki Ane kelimesi Bağdat yakınlarındaki sarp bir uçurumun kuşattığı dik bir geçidin adıdır. Bağdat gibi(güzel) şehir Ane gibi de (sarpama manzaralı)yar(uçurum) olmaz demeye gelir. Ancak siz Bağdat’ın Osmanlı Türk’ü için önemine bakınız ki oradaki Ane’yi anne yapıvermiş. Tıpkı” Yanlış hesap Bağdat’tan döner.”sözüyle Bağdat’ın eskiden beri bir ilim merkezi olduğunun altının çizilmesi gibi.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Deyimlerin Hikayeleri - 128 viewsYorum Yazın

Serkan Gönültaş

Kocaeli Üniversitesi Elektronik Öğretmenliği bölümü mezunuyum. Bu siteyi kurmamın amacı insanımız için faydalı olmak, insanlarımızı bilgilendirmek. Yazılım alanında daha çok bilgili olduğum için yazılım ile ilgili konulara ağırlık veriyorum. Diğer arkadaşlarımız da alanları ile ilgili sizlere yardımcı olmaya çalışıyor. Umarız hayat ile ilgili her konuda sizlere yardımcı oluruz.
DMCA.com Protection Status