Avucunu Yala Deyiminin Hikayesi, Öyküsü

Deyimlerin Hikayeleri: Avucunu Yala. Avucunu Yala deyiminin hikayesi, öyküsü.

Avucunu Yala deyimi bazı kesimlerce argo olarak anlaşılsa da kültürümüzde çok kullandığımız deyimlerden biridir. Espri amacıyla da çok kullanılır. Örneğin bir arkadaşınızdan bir şey isterseniz, o da ancak avucunu yalarsın şeklinde bir söylenişi vardır. Özellikle kızlar pişt avucunu yala gibi şeklinde de kullanır. Avucunu Yalamak deyiminin ortaya çıkış hikayesine bir göz atalım.

Deyimlerin Hikayeleri: Avucunu Yala

“Beklediğin olmadı; umduğunu bulamadın” anlamında kullanılan bir deyimdir. Bu deyim, kışın karlı ve soğuk havalarda inine kapanarak, tabanlarının altını yalamak suretiyle karın doyurmaya uğraşan ayıların hareketinden alınmadır. Çünkü ayılar kışın arasa da yiyecek bulamaz hareket edecek olsa da, boşuna enerji tüketmiş olur. Bunu iyi bilen ayılar kış uykusuna yatar. Ayağını yalamakla yetinir yazın gelmesini bekler. Başka yapacak bir şeyi yoktur.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Deyimlerin Hikayeleri - 2.644 viewsYorum Yazın

Serkan Gönültaş

Kocaeli Üniversitesi Elektronik Öğretmenliği bölümü mezunuyum. Bu siteyi kurmamın amacı insanımız için faydalı olmak, insanlarımızı bilgilendirmek. Yazılım alanında daha çok bilgili olduğum için yazılım ile ilgili konulara ağırlık veriyorum. Diğer arkadaşlarımız da alanları ile ilgili sizlere yardımcı olmaya çalışıyor. Umarız hayat ile ilgili her konuda sizlere yardımcı oluruz.

Avucunu Yala Deyiminin Hikayesi, Öyküsü (6 Yorum)

Yorum Yaz

  1. Emin dedi ki:

    Cok kısa Dyımlerın hıkayesı bıraz daha uzun olsa ıyı olur

  2. Sanane dedi ki:

    Hikaye diyoz bu hikaye deil

  3. Süreyya Kargacı dedi ki:

    Kısa olmuş. Güzel olmuş. Halkımızın okumak için zorlanmayacağı ve merakla bilgilerden yararlanacağı bir site olmuş. Yapılan tüm güzel düşünceler elbet hedefine ulaşır. Daha da geliştireceğinizden eminim. Daha çok deyim. Kolay gelsin

DMCA.com Protection Status