Çizmeden Yukarı Çıkmak Deyiminin Hikayesi, Öyküsü

Çizmeden Yukarı Çıkmak deyiminin hikayesi, öyküsü, ortaya çıkış hikayesi. Deyimlerin Hikayeleri: Çizmeden Yukarı Çıkmak

Çizmeden Yukarı Çıkmak deyimi günümüzde pek kullanılmayan deyimlerdendir. Çoğumuzun anlamını bile bilmediği deyimlerden birisidir.

Çizmeden Yukarı Çıkmak deyiminin ortaya çıkış hikayesine birlikte bakalım ve anlamı neymiş öğrenelim.

Deyimlerin Hikayeleri: Çizmeden Yukarı Çıkmak

Bilmediği işe, yetkisi dışındaki konuya karışmak anlamında bir deyimdir. 19.yüzyılda, Fransız ressamlarından Delacroix Paris”te bir resim sergisi açmıştı. Sergiyi gezenlerden bir kişi, büyükçe bir şövalye tablosunun önünde uzun süre durarak, yakından uzaktan ciddi ciddi seyreder, beğenmediğini belirten bir biçimde de başını sallarmış. Bu durum ilgisini çeken ressam yanına gelerek sormuş.

  • Bu tablo ile çok ilgilendiğiniz belli oluyor.
  • Evet demiş adam. Şövalyenin çizmesindeki körük kıvrımlarında hatalar var.
  • Pekiyi nasıl anladınız, işiniz bu mu?
  • Ben kunduracıyım, çizme dikerim. deyince ressam hemen tuvalini ve boyalarını getirerek adamın söylediği biçimde çizmeyi düzeltmiş ve gerçekten daha iyi olduğunu görmekten memnun olarak adama teşekkür etmiş. Fakat adam yine tablonun başından ayrılmadan, bu kez de şövalyenin pantolonunda ve kemerinde de hatalar olduğunu belirtince bu çok bilmişliğe dayanamayan ressam,
  • Bak dostum demiş, sen kunduracısın, çizmeden yukarı çıkma!
Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Deyimlerin Hikayeleri - 362 viewsYorum Yazın

Serkan Gönültaş

Kocaeli Üniversitesi Elektronik Öğretmenliği bölümü mezunuyum. Bu siteyi kurmamın amacı insanımız için faydalı olmak, insanlarımızı bilgilendirmek. Yazılım alanında daha çok bilgili olduğum için yazılım ile ilgili konulara ağırlık veriyorum. Diğer arkadaşlarımız da alanları ile ilgili sizlere yardımcı olmaya çalışıyor. Umarız hayat ile ilgili her konuda sizlere yardımcı oluruz.
DMCA.com Protection Status