İpe Un Sermek Deyiminin Hikayesi, Öyküsü

Deyimlerin Hikayeleri: İpe Un Sermek. İpe Un Sermek deyiminin hikayesi, öyküsü.

İpe Un Sermek dendiği zaman akla hemen Nasrettin Hoca gelir dimi? İpe Un Sermek deyimi ve hikayesi çocukluğumuzdan beri belki de en net hatırladığımız ve söylenen bir deyimdir. Hafızamızı tazelemek adına ve bu deyimi yeni duyan arkadaşlarımız için İpe Un Sermek deyiminin ortaya çıkış hikayesini birlikte okuyalım.

Deyimlerin Hikayeleri: İpe Un Sermek

İstenilen işi yapmamak için çeşitli bahaneler uydurmak, güç koşullar öne sürmek, güçlük çıkarmak anlamında bir deyim.

Nasreddin Hocanın, aldığını bir türlü geri vermeyen ya da kırık dökük, delik, kopuk, sakat olarak geri getiren bir komşusu Hocadan bir gün urgan ister. Hoca da Bizim hanım biraz evvel urganın üzerine un serdi, veremeyiz. Der. Komşusu güler;Aman hocam, hiç urgan üstüne un durur mu, ipe un serilir mi? diye sorunca, Hoca cevabı yapıştırır. Neden serilmesin? Vermeye gönlüm olmayınca, ipe un da serilir elbet.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Deyimlerin Hikayeleri - 281 viewsYorum Yazın

Serkan Gönültaş

Kocaeli Üniversitesi Elektronik Öğretmenliği bölümü mezunuyum. Bu siteyi kurmamın amacı insanımız için faydalı olmak, insanlarımızı bilgilendirmek. Yazılım alanında daha çok bilgili olduğum için yazılım ile ilgili konulara ağırlık veriyorum. Diğer arkadaşlarımız da alanları ile ilgili sizlere yardımcı olmaya çalışıyor. Umarız hayat ile ilgili her konuda sizlere yardımcı oluruz.
DMCA.com Protection Status