Dolap Çevirmek Deyiminin Hikayesi, Öyküsü

Dolap Çevirmek deyiminin hikayesi. Dolap Çevirmek deyiminin öyküsü. Dolap Çevirmek deyiminin ortaya çıkış hikayesi. Dolap Çevirmek deyiminin ortaya çıkış öyküsü. Dolap Çevirmek deyimi nasıl ortaya çıkmıştır.

Dolap Çevirmek deyiminin hikayesi Osmanlı dönemin de ortaya çıkan bir hikayedir. O dönemler de zengin ve üst düzey makama sahip olanların konakları bulunurdu. Bu konakların içerisinde de kadınlar ve erkeklerin yerleri ayrı ayrı idi. İşte Dolap Çevirmek deyiminin hikayesi de bu konaklar dan bir tanesin de ortaya çıkmıştır. Bakalım hikayesi nasıl.

Dolap Çevirmek deyiminin hikayesi;

Eskiden Paşa,vezir,sadrazam,komutan gibi ileri gelen veya mal varlığı iyi olan kişilerin konakları olurdu. Bu büyük evler kadınların kısmına haremlik ,erkeklerin kısmına selamlık
adı altında iki kısım bulunur.
Kadınlar kısmı ile erkek kısmı arasındaki duvarda tam bir ekseni etrafında dönen,silindir biçiminde kapaksız bir dolap yerleştirilirdi.
Yarısı açık ,yarısı kapalı bu dolabın içinde sıra sıra geniş, dar raflar bulunurdu.
Kadınlar kısmında pişen yemekler,içecekler diğer ikramlar bu dolap ile erkekler kısmına servis edilirdi.
Kadınlar ikram edilecekler dolabın kapalı kısmına yerleştirip ,erkekler kısmına çevirir, tabaklar ,fincanlar boşalınca erkekler tarafından kadınlar kısmına çevrilirdi.
Böylece kadın erkek biribirini görmeden servis yapılmış olurdu.

İşet bu servis dolaplarının zaman zaman gönül işlerinde kullanıldığı da olurmuş.
Örneğin delikanlının biri sevdalısına kimsenin haberi olmadan çaktırmadan mektup,çiçek vesaire. verecek olursa bu dolaptan yararlanırmış.
Delikanlıya mendilmi gelecek yine bu dolap hizmet verirmiş. Bu deyimde böylece ortaya çıkmıştır.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Deyimlerin Hikayeleri - 119 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status