Eli Kulağında Deyimin Hikayesi, Öyküsü

Eli Kulağında Deyimin Hikayesi, Öyküsü. Deyimlerin Hikayeleri:Eli Kulağında Deyimin Hikayesi, Öyküsü

Eli Kulağında deyimi halkımız tarafından çok kullanılan deyimlerden birisidir. Özellikle bir haber beklerken çok kullanılır. Eli kulağındadır şeklinde söyleriz.

Eli Kulağında deyiminin bir de ortaya çıkış hikayesine bir göz atalım.

Deyimlerin Hikayeleri: Eli Kulağında

Gerçekleşmesi pek yakın olan işler hakkında “(Henüz olmadı ama) eli kulağında” deriz. Bu deyimin kaynağı Asr-ı Saadet’te Bilal-i Habeşi’ye kadar uzanır. İslamiyet yayılmaya başlayıp da müslümanların sayısı artınca, namaz için onları biraraya toplamak üzere ezan okunması kararlaştırılmış ve sesi güzel olduğu için Habşistanlı eski köle Hz. Bilal, bu vazifeye seçilmişti. Ne var ki Medine’de nmüşrikler ve diğer dinlere mensup olanlardan bazı tahammülsüz insanlar, ezan okunurken sesi duyulmasın diye gürültü yapmaya, çocukları toplayıp Bilal-i Habeşi ile alay etmeye başlamışlardı. Bunun üzerine Hz. Bilal, ellerini kulaklarına tıkayarak ezan okumaya başladı biilahare müezzinler ellerini kulaklarına tıkamyı bir tür Bilal-i Habeşi sünneti gibi gördüler ve ezanı öyle okudular.

Eskiden birisi yakındakine,

  •  Ezan okundu mu, dediğinde, eğer vakit çok yakın ise,
  •  Okunmadı ama (müezzinin) eli kulağında; dermiş.
Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Deyimlerin Hikayeleri - 145 viewsYorum Yazın

Serkan Gönültaş

Kocaeli Üniversitesi Elektronik Öğretmenliği bölümü mezunuyum. Bu siteyi kurmamın amacı insanımız için faydalı olmak, insanlarımızı bilgilendirmek. Yazılım alanında daha çok bilgili olduğum için yazılım ile ilgili konulara ağırlık veriyorum. Diğer arkadaşlarımız da alanları ile ilgili sizlere yardımcı olmaya çalışıyor. Umarız hayat ile ilgili her konuda sizlere yardımcı oluruz.

Eli Kulağında Deyimin Hikayesi, Öyküsü (1 Yorum)

Yorum Yaz

  1. yasmin dedi ki:

    harika çok güzel muhteşem

DMCA.com Protection Status