Eski Çamlar Bardak Oldu Deyiminin Hikayesi, Öyküsü

Eski Çamlar Bardak Oldu deyiminin hikayesi. Eski Çamlar Bardak Oldu deyiminin öyküsü. Eski Çamlar Bardak Oldu deyiminin ortaya çıkış hikayesi ve öyküsü nasıl olmuştur.

Eski Çamlar Bardak Oldu deyimi devir değişti, her şey farklı olmaya başladı gibi durumlardan dolayı söylenen bir deyim olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu deyim vaktiyle köylerden birinde yaşanan bir olaydan sonra ortaya çıkmıştır. Bakalım bu deyimin ortaya çıkmasına neden olan hikaye nasıl.

Eski Çamlar Bardak Oldu deyiminin hikayesi;

Küçük bir çam ormanının yanında şirin bir köy varmış. Bu köyden bir Mehmet askere gitmiş. Vatani görevini yaparken, köylüler köye güzellik veren çam ormanını yok etmişler. Artık ormanın gölgesinde kimse oturmuyor, kuşlar cıvıldamıyor, sincaplar da zıplamıyormuş. Kesilen çam ağaçlarından, ibrik, bardak ve testi gibi su kapları yapmışlar.
Askerliğini bitiren Mehmet, bir gün köye dönmüş. Evini barkını, anasını ve nişanlısı ile buluştuğu çam ormanını çok özlemiş. Yemyeşil çam ormanının yerinde yeller estiğini ve deve dikenlerinin her yeri kapladığını görünce çok üzülmüş ve etrafındakilere, “Bu güzel ormana ne yaptınız?” diye sormuş. Köylülerden biri, “Eski çamlar bardak oldu.” diye cevap vermiş.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Deyimlerin Hikayeleri - 878 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status