Foyası Meydana Çıkmak Deyiminin Hikayesi, Öyküsü

Foyası Meydana Çıkmak Deyiminin Hikayesi, Öyküsü, Ortaya Çıkış Hikayesi Kısaca Anlatım. Deyimlerin Hikayeleri: Foyası Meydana Çıkmak

Foyası Meydana Çıkmak deyimi yine günümüzde sıklıkla kullandığımız deyimlerden birisidir. Çoğunlukla yalan konuşanlar için kullanılır. İlk önce karşısındakini kandırdığını zanneder ve yalanı ortaya çıkınca da öylece kalır. Özellikle; al işte foyası meydana çıktı diye de bir söylenişi vardır.

Deyimlerin Hikayeleri: Foyası Meydana Çıkmak

Kuyumcular yaptıkları yüzük küpe gerdanlık gibi ziynet eşyalarının üzerine mücevherin ışığı daha iyi yansıtması ve parlaklığının artması için FOYA adı verilen bir madde sürerler.Zamanla sürülen bu foya dökülür.Bu duruma foyası çıkmış denilir. Halk arasında yalan söyleyen sahtekarlık yapan kişilerin yalanları ortaya çıktığında “foyası meydana çıktı” şeklinde benzetme yapılır.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Deyimlerin Hikayeleri - 431 viewsYorum Yazın

Serkan Gönültaş

Kocaeli Üniversitesi Elektronik Öğretmenliği bölümü mezunuyum. Bu siteyi kurmamın amacı insanımız için faydalı olmak, insanlarımızı bilgilendirmek. Yazılım alanında daha çok bilgili olduğum için yazılım ile ilgili konulara ağırlık veriyorum. Diğer arkadaşlarımız da alanları ile ilgili sizlere yardımcı olmaya çalışıyor. Umarız hayat ile ilgili her konuda sizlere yardımcı oluruz.

Foyası Meydana Çıkmak Deyiminin Hikayesi, Öyküsü (3 Yorum)

Yorum Yaz

  1. '' YORUMCU '' dedi ki:

    muhteşem, insanlar gerçekten de saatlerce aradığı bilgiyi bu sitede kolayca bulabiliyor.

    YORUMCU tarafından takdir aldınız.

    En iyiler arasına girmeyi başardınız.

    TEBRİKLER !!!

DMCA.com Protection Status