Geldi Kafiye Gitti Safiye Deyiminin Hikayesi, Öyküsü

Geldi Kafiye Gitti Safiye deyiminin hikayesi. Geldi Kafiye Gitti Safiye deyiminin öyküsü. Geldi Kafiye Gitti Safiye deyiminin ortaya çıkış hikayesi ve öyküsü.

Geldi Kafiye Gitti Safiye deyimi değersiz bir şeyi ararken, değerli bir şeyi kaybetme gibi durumlardan dolayı ortaya çıkan bir deyim olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu deyim zamanın birinde bir şairin yazdığı mısraların birbirleri ile uyumsuz olmasından dolayı eşi ve kendi başından geçenlerden sonra ortaya çıkan bir deyimdir. Bakalı bu deyimin ortaya çıkmasına neden olan hikaye nasıl.

Geldi Kafiye Gitti Safiye deyiminin hikayesi;

Şairlerden biri “Sabaha dek okşadım seni.” diye bir mısra yazar. İkinci mısrayı yazacak ama bir türlü kafiye uyduramaz. Bu şairin, Safiye adında oldukça bilgili ve güzel bir karısı vardır. Şairden de memnun değildir. Kocasından ayrılmak istemesine rağmen bir türlü ondan boşanamaz. Kadın, efendisinin yanına gelir:
– Efendi ne düşünüyorsun?
– Hiç…
– Hiç olur mu? Söyle!
– Bir şiirin ancak bir mısrasını yazabildim. İkinci mısra için kafiye düşünüyorum.
– Bundan kolay ne var?
– Nasıl kolay?
– Boşadım seni, dersin. Okşadım seni, için güzel bir kafiye olur.
– Tamam, boşadım seni, der demez; kadın başına örtüsünü alarak:
– Beni boşadın, Allaha ısmarladık, diyerek kapıdan çıkar, gider. Bunun üzerine şair, “Geldi kafiye, gitti Safiye” diye kendi kendine mırıldanır.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Deyimlerin Hikayeleri - 910 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

Geldi Kafiye Gitti Safiye Deyiminin Hikayesi, Öyküsü (2 Yorum)

Yorum Yaz

  1. muhsin altındağ dedi ki:

    Gayet güzel, bu tür hikayelerin oluşum şekillerini yeni nesillere öğretmek ve kıssalardan ibret almak nedeniyle bu çalışmalarınızın daha da genişletilmesi dileğiyle ve bu çalışmalarınız için de sizlere teşekkürlerimi arz ediyorum.

DMCA.com Protection Status