İpin Ucu Başkasının Elinde Deyiminin Hikayesi, Öyküsü

İpin Ucu Başkasının Elinde deyiminin hikayesi.İpin Ucu Başkasının Elinde deyiminin öyküsü.İpin Ucu Başkasının Elinde deyiminin ortaya çıkış hikayesi. İpin Ucu Başkasının Elinde deyiminin ortaya çıkış öyküsü. İpin Ucu Başkasının Elinde deyimi nasıl ortaya çıktı.

İpin Ucu Başkasının Elinde deyimi bir işi, biri çevirir olmak, idare edici olanlar için kullanılan bir deyim olarak karşımıza çıkıyor. İpin Ucu Başkasının Elinde deyiminin hikayesi medrese öğrencilerinden bir tanesinin okuldan mezun olduktan sonra caminin bir tanesinde vaaz vermek isterken yaşanan süreçte bu deyim ortaya çıkmış. Bakalım hikayesi nasıl…

İpin Ucu Başkasının Elinde deyiminin hikayesi;

Bir medrese öğrencisi uzun bir eğitim sürecinden sonra diplomasını eline almış ve şehrin camilerinin birinde vaaz vermeye heves etmiş. Ancak ilk defa bir kalabalığın karşısına çıkacağından, bir yanlışlık yapar da rezil olurum korkusuyla yakın bir arkadaşından yardım istemiş. Arkadaşına:

– Ben ayak bileğime bir ip bağlayayım. Sen de kürsünün yanına otur, ipin ucundan tut. Vaaz esnasında yanlış söz edersem sen ipi çekersin. Ben de anlar, yanlışımı düzeltirim, demiş.
Genç ve hevesli vaiz kürsüye çıkmış. Arkadaşı, kürsünün yanında ipin ucundan tutarken cemaat de, “Ne söyleyecek?” diye merak edermiş.
Duadan sonra vaiz, “Kâle’n-Nebi”(*) diyecek olmuş. “Kâle’n-Nebi” diye başladığı sırada, cemaatten biri oturacak yer ararken yanlışlıkla ayağı ipe takılmış. Şaşırdığını sanan vaiz, yanlışını düzeltmek için “Kıyle” diye söze başlamış. Arkadaşı da yanlışını anlasın da düzeltsin diye ipi çekmiş. Vaiz iyice şaşırmış ve “Kûle” demiş. İp yine çekilmiş. Cemaat de gülmeye başlamış. Vaiz ne söyleyeceğini şaşırmış ve arkadaşına kızmış. Kendi kendine, “Onu dost bildim. İlk vaazımda beni cemaate rezil etti.” diye söylenmiş. Molla cemaate şöyle seslenerek kürsüden inmiş:
– Ey cemaat-i müslimin! Sizlere çok şeyler söylemek isterdim. Ne yapayım ki ipin ucu başkasının elinde, beni yanılttı, kusura bakmayın, demiş.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Deyimlerin Hikayeleri - 41 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status