Kazın Ayağı Öyle Değil Deyiminin Hikayesi, Öyküsü

Kazın Ayağı Öyle Değil Deyiminin Hikayesi, Öyküsü, ortaya çıkış hikayesi. Deyimlerin hikayeleri: Kazın Ayağı Öyle Değil

Peki hiç merak ettiniz mi, Kazın Ayağı Öyle Değil ilk kez nasıl ortaya çıkmış.

Şimdi hep birlikte Kazın Ayağı Öyle Değil deyiminin ortaya çıkış hikayesini okuyalım.

Deyimlerin Hikayeleri: Kazın Ayağı Öyle Değil

Sen öyle düşünüyorsun ama yanılgı içindesin. İşler senin bildiğin ve düşündüğün gibi değil.

İşler bazen umulduğu gibi gitmez. Bazıları ise bize ait işlerin tıkırında gittiğini zanneder. Ama işin içinde bulunan işlerin iyi ya da kötü gittiğini dışarıdaki insandan daha iyi bilir.

Bu deyimin kaynağı yine Nasreddin Hoca’mız… Hoca bir gün Timur’a kızarmış bir kaz götürürken yolda canı çekmiş, hemen kazın bir bacağını gövdesine indirmiş.

Hoca’yı huzura kabul eden Timur, bakmış ki kendisine sunulan kızarmış kaz tek ayaklı. Kendisi de malum topal. Hoca bunu bilerek hakaret olsun, diye yaptı sanarak, ona çok kızmış. Hoca durumu hemen sezerek:

– Ulu hakanım, bizim Akşehir’in kazları hep tek bacaklıdır. Bakın çeşme başındaki kazlara, demiş ve çeşme başında tek bacaklarını altlarına almış uyuklayan kazları göstermiş.

Timur, Hoca’ya bakarak gülmüş:

– Yoo, Hoca, kazın ayağı öyle değil demiş. Adamlarına çeşme başındaki kazlara değnekle dokunmaları için emir vermiş. Kazlar, uykularından uyandırılınca iki ayakları üstünde kaçışmaya başlamışlar. Hoca’nın yüzüne alaylı alaylı bakan Timur:

– Hani Akşehir’in kazları tek ayaklı idi, diye sorunca Hoca:

– Vallahi hakanım, eğer o değnekleri size vursalardı, tövbeler olsun, dört ayaklı bile olur kaçardınız, diye cevap vermiş.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Deyimlerin Hikayeleri - 381 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

Kazın Ayağı Öyle Değil Deyiminin Hikayesi, Öyküsü (1 Yorum)

Yorum Yaz

  1. Umit Yavuz dedi ki:

    …İlk olarak alaycı biri, medresenin mantık terimi olan «kazıyye» yi, «kazın ayağı»na çevirmiş, ondan sonra da bir işde bilinmeyen, gizlenen bir sebep varsa, bütün halk, «kazın ayağı öyle değil» demeye başlamıştı.

DMCA.com Protection Status