Keçeyi Sudan Çıkarmak Deyiminin Hikayesi, Öyküsü

Keçeyi Sudan Çıkarmak deyiminin hikayesi. Keçeyi Sudan Çıkarmak deyiminin öyküsü. Keçeyi Sudan Çıkarmak deyiminin ortaya çıkış hikayesi ve öyküsü nasıl olmuştur.

Keçeyi Sudan Çıkarmak deyimi kötü olan durumu düzeltip, iyi bir sonuca ulaştırmak, rahatlatmak gibi durumlardan dolayı ortaya çıkan bir deyim olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu deyim Antep’li alim ve şair olan Hasırcızade’nin İstanbul’a gelmesinden sonra Sadrazam Keçecizade Fuat Paşa’nın ziyaretine gider ve aralarında geçen bir muhabbetten sonra bu deyimde ortaya çıkmıştır. Bakalım bu deyimin ortaya çıkmasına neden olan sohbet nasıl olmuş.

Keçeyi Sudan Çıkarmak deyiminin hikayesi;

Hasırcızade Antepli bir alim ve şair’dir. Vaktiyle yolu İstanbul’a düşmüş ve buraya ziyarete gelmiş. Sadrazam Keçecizade Fuat Paşa’nın ziyaretine gitmiş. Sadrazamın huzuruna çıkar çıkmaz içinden geldiği gibi bir beyit söylemiş ve böylece Paşa’nın takdirini kazanmış.
Paşa misafirine:
– Üstadım, sizin ilminizi duyarım, çoktandır sizinle tanışmak isterdim.
– Teşekkür ederim, Paşam…
– Siz Hasırcızadesiniz, ben Keçecizadeyim… Hasırla, keçe arasında yakın bir ilişki vardır. Bu bakımdan tanıdık sayılırız.
– Evet Paşam, siz keçeyi sudan çıkarmışsınız. Bizim hasır hâla ayaklar altında.
Hasırcazade, bu sözlerle, Fuat Paşa’nın işleri yoluna koyup mevki-makam sahibi olduğunu, kendisinin ise layık olduğu yerlere gelmediğini anlatmak istemiş.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Deyimlerin Hikayeleri - 15 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status