Kel Başa Şimşir Tarak Deyiminin Hikayesi, Öyküsü

Kel Başa Şimşir Tarak deyiminin hikayesi. Kel Başa Şimşir Tarak deyiminin öyküsü. Kel Başa Şimşir Tarak deyiminin ortaya çıkış hikayesi. Kel Başa Şimşir Tarak deyiminin ortaya çıkış öyküsü. Kel Başa Şimşir Tarak deyimi nasıl ortaya çıkmıştır.

Kel Başa Şimşir Tarak deyiminin hikayesi eskiden kızlarını gelin etmeye hazırlandıkları bir dönemde ortaya çıkmıştır. Gelinin tarafından oğlan evine bir sürü bohça gitmiş ve oğlanın ailesinde saçları dökülen eltiye de bir tarak hediye olarak denk gelmiş ve deyimde bu şekilde ortaya çıkmış. Bakalım hikayesi nasıl…

Kel Başa Şimşir Tarak deyiminin hikayesi;

Eskiden zengin bir aile, kızlarını gelin ediyorlarmış. Oğlan evine, adet olduğu üzere, bohça bohça hediyeler gitmiş. Kayınvalide, iki görümce ve eltilere, yaş ve aile içindeki durumlarına göre; altın, gümüş kaplamalı, fil dişi ve şimşir taraklar, diğer armağanlarla birlikte verilmiş.
Küçük elti ağır ve ateşli bir hastalık geçirdiğinden saçları dökülmüş. Aile içindekilerden başka kimsenin, kadıncağızın kelliğinden haberi yokmuş.

Kendisine verile verile şimşir tarak verilmesi, küçük eltinin çok canını sıkmış. Kelliğini unutup armağanları getiren kadına sızlanmış:
“Herkese altın, gümüş tarak, bana da şimşir öyle mi? Yemi gelin, daha bu eve adımını atmadan benimle uğraşmaya başladı…” Oğlan anası gelininin bu hareketinden utanmış ve üzüntü duymuş. O kızgınlıkla çıkışmış: “Senin ki gibi kel başa, şimşir tarak çok bile” deyivermiş.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Deyimlerin Hikayeleri - 43 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status