Kozunu Paylaşmak Deyiminin Hikayesi, Öyküsü

Kozunu Paylaşmak Deyiminin Hikayesi, Öyküsü, Ortaya Çıkış Hikayesi. Deyimlerin Hikayeleri: Kozunu Paylaşmak.

Kozunu Paylaşmak dendiği zaman akla ilk gelen şey kavgadır. Gencinden, yaşlısına her kesin kullandığı deyimlerden birisidir. Kozunu Paylaşmak, meydan okumak anlamındadır. Sana meydan okuyorum diyorsun yani.

Kozunu Paylaşmak deyimi denince ilginçtir aklıma hep liseli çocuklar gelir. Kanları daha hızlı akar gençlerimizin. O nedenle neredeyse önüne gelene meydan okumak ister. Hadi kozunu paylaş benimle diye bir söylenişi de vardır. Her şeyi bir kenara bırakıp Kozunu Paylaşmak deyiminin ortaya çıkış hikayesine bir göz atalım.

Deyimlerin Hikayeleri: Kozunu Paylaşmak

Koz ceviz manasına gelir.Eskiden Kastamonu’nun iki köyü arasında ortak olarak kullanılan bir cevizlik vardı.Ceviz toplama mevsimi gelince bir gün belirlenir ve iki köy halkı cevizlikte buluşur cevizleri paylaşırlardı.Ancak her seferinde haksızlık olduğu ileri sürülerek kavga çıkardı.Hatta olay öyle bir seviyeye geldi ki köylerde kavgaya müsait eli sopa tutan delikanlılar koz paylaşma gününden önce günlerce hazırlık yaparlardı. Bir ana oğlunun büyüdüğünü anlatmak için “Benim oğlan, kozunu paylaşacak çağa geldi.” derdi.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Deyimlerin Hikayeleri - 1.020 viewsYorum Yazın

Serkan Gönültaş

Kocaeli Üniversitesi Elektronik Öğretmenliği bölümü mezunuyum. Bu siteyi kurmamın amacı insanımız için faydalı olmak, insanlarımızı bilgilendirmek. Yazılım alanında daha çok bilgili olduğum için yazılım ile ilgili konulara ağırlık veriyorum. Diğer arkadaşlarımız da alanları ile ilgili sizlere yardımcı olmaya çalışıyor. Umarız hayat ile ilgili her konuda sizlere yardımcı oluruz.

Kozunu Paylaşmak Deyiminin Hikayesi, Öyküsü (1 Yorum)

Yorum Yaz

  1. Cemresu dedi ki:

    Çooooooooooooooooooooooooooooooooooooooook uzunnnnnnnnnn

DMCA.com Protection Status