Oğlan Aldı Oyuna Gitti Çoban Aldı Koyuna Gitti Deyiminin Hikayesi, Öyküsü

Oğlan Aldı Oyuna Gitti Çoban Aldı Koyuna Gitti deyiminin hikayesi. Oğlan Aldı Oyuna Gitti Çoban Aldı Koyuna Gitti deyiminin öyküsü. Oğlan Aldı Oyuna Gitti Çoban Aldı Koyuna Gitti deyiminin ortaya çıkış hikayesi ve öyküsü nasıl olmuştur.

Oğlan Aldı Oyuna Gitti Çoban Aldı Koyuna Gitti deyimi malı mülkü, elde olanları, parayı pulu sorumsuzca, geleceği düşünmeden harcadılar gibi durumlardan dolayı kullanılan bir deyim olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu deyim zamanın birinde cimri bir köylünün hastalanan keçisinin kesilmesi ile başlayan bir hikayeden sonra ortaya çıkmıştır. Bakalım bu deyimin ortaya çıkmasına neden olan ilginç hikaye nasıl.

Oğlan Aldı Oyuna Gitti Çoban Aldı Koyuna Gitti deyiminin hikayesi;

Para harcamaktan korkan cimri bir köylü ile onun bir keçisi varmış. Keçi bir gün hastalanmış. Öleceği anlaşılınca kesmişler. Cimri, akşam yemeğinde et yiyeceğim, diye sevinip gezerken, tencerede pişen etin yarısını oğlu gelip yemiş ve etin yarısını da çobana vermiş. Çoktandır et yüzü görmeyen aile, uyuz keçinin etinden tencerede bir şey kalmadığını görünce, üzülmüş. Cimri adam akşam eve gelince karısı ona boş tencereyi göstererek, “Oğlan aldı oyuna gitti, çoban aldı koyuna gitti. Sen de suyuna şepit batır.” demiş.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Deyimlerin Hikayeleri - 360 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status