Saçını Süpürge Etmek Deyiminin Hikayesi, Öyküsü

Saçını Süpürge Etmek Deyiminin Hikayesi, Öyküsü, ortaya çıkış hikayesi. Deyimlerin hikayeleri: Saçını Süpürge Etmek

Saçını Süpürge Etmek deyimi bazı kesimler tarafından argo anlam ifade edecek şekilde kullanılan bir deyimdir. Zaten deyimi duyan çoğu kimsenin aklına hep aynı şeyler geliyor. Peki hiç merak ettiniz mi, Saçını Süpürge Etmek ilk kez nasıl ortaya çıkmış.

Şimdi hep birlikte Saçını Süpürge Etmek deyiminin ortaya çıkış hikayesini okuyalım.

Deyimlerin Hikayeleri: Saçını Süpürge Etmek

Bir kadının isteyerek birinin hizmetinde bulunup çok emek vermesi.

Anneler… Anneler… Çocukları için her türlü zorluğa katlanan, gecelerini gündüzüne katan, evladına zarar gelmesin diye onların üzerine titreyen anneler…

Evlat ise, annesinden her yaptığının karşılığını para olarak tahsil etmek ister. Ama annenin bir evlat için yaptıkları hiç parayla pulla ölçülür mü? Dokuz ay karnında taşıması, uykusuz geçen geceler, hastalandığında başında bekleyip edilen dualar, yapılan yemekler, yıkanan ve ütülenen elbiseler, verilen sevgi ve dökülen gözyaşları… Hep bedava değil mi?

Eskiden kadınlar saçlarını topuklarına kadar uzatırlardı. En uzun saç da en güzel saç kabul edilirdi. Kadın evini süpürmek için yere eğilince arkasındaki çift örgülü saçlar yere düşer ve bir süpürge gibi her yeri öperdi.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Deyimlerin Hikayeleri - 387 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

Saçını Süpürge Etmek Deyiminin Hikayesi, Öyküsü (2 Yorum)

Yorum Yaz

  1. zeynep dedi ki:

    bence hayatın asıl gerçekleri bunu yazan kişiye binlerce teşekkürlerimi sunuyorum ben belki11 yaşındayım ama geleceğin annesiyim

  2. hjjk dedi ki:

    bir varmiş bide yokmuş aaaaa

DMCA.com Protection Status