Talihi Yar Olmak Deyiminin Hikayesi, Öyküsü

Talihi Yar Olmak Deyiminin hikayesi. Talihi Yar Olmak Deyiminin öyküsü. Talihi Yar Olmak Deyiminin ortaya çıkış hikayesi ve öyküsü nasıl olmuştur.

Talihi Yar Olmak Deyiminin bahtı açılmak, şansı gülmek, işleri yolunda gitmek gibi durumlardan dolayı ortaya çıkan bir deyim olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu deyim Kanuni Sultan Süleyman’ın zamanında yaşanan bir deyim olarak ortaya çıkmıştır.

Talihi Yar Olmak Deyiminin hikayesi;

Kanuni Sultan Süleyman’ın (1520 -1566) gözdesi, entrikaları ile tanınan ve Osmanlı sarayının güzel ve zeki sultanlarından olan Hürrem Sultan, kızı Mihrimah Sultan’ı, Sadrazam Rüstem Paşa ile evlendirmek ister. Mihrimah Sultan’ın nice yakışıklı yiğitler ve bahadırlar dururken Rüstem Paşa’ya layık görülmesi rakiplerinin hoşuna gitmez. Bu izdivacı engellemek isteyenler, Rüstem Paşa’nın cüzzamlı olduğunun söylentisini yayarlar. Kanuni, Rüstem Paşa’nın doktorlar tarafından muayene edilmesini ister.
Bu sırada Diyarbakır’da görevli olarak bulunan Rüstem Paşa, saray başhekimi ile hamama gider. Hamamda Rüstem Paşa’nın iç çamaşırında bit bulunur. Bunu gören hekim, cüzzam hastalığına yakalananların vücudunda bit yaşayamayacağına inandığı için, Rüstem Paşa’nın hasta olmadığına karar verir.
Sonunda Paşa ile Mihrimah Sultan evlenir. Böylece bu dedikodu da ortadan kalkmış olur.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status