Tilkiyi Yüzüp Kuyruğuna Gelmek Deyiminin Hikayesi, Öyküsü

Tilkiyi Yüzüp Kuyruğuna Gelmek deyiminin hikayesi. Tilkiyi Yüzüp Kuyruğuna Gelmek deyiminin öyküsü. Tilkiyi Yüzüp Kuyruğuna Gelmek deyiminin ortaya çıkış hikayesi ve öyküsü nasıl olmuştur.

Tilkiyi Yüzüp Kuyruğuna Gelmek deyimi bir işin sonunu getirmeye az kalmakla ilgili durumlar karşısında söylenen bir deyim olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu deyim zamanın birinde kış günü ava çıkan iki avcının başından geçenlerden dolayı yaşanan olaydan dolayı ortaya çıkan bir deyimdir. Bakalım bu deyimin ilginç hikayesi nasıl.

Tilkiyi Yüzüp Kuyruğuna Gelmek deyiminin hikayesi;

İki avcı, bir kış günü dağa avlanmaya gitmiş. Akşama doğru bir tilki inini dumanlayıp, dumandan kaçan tilkileri birer birer vurmuşlar.
Havanın iyice karardığını fark eden avcılardan biri, arkadaşını ikaz ederek kar ve tipiye tutulmadan dönmek istemiş. Arkadaşı ise tilkiyi yüzdükten sonra dönelim demiş. Bu konuda ısrar etmiş, “Tilkiyi yüzdük kuyruğuna geldik, hele bitirelim, gideriz.” demiş.
Bu arada, öldürülen tilkilerin kokusunu alan kurtlar çevrelerini sarmış. Tilkileri kurtlara bırakan iki avcı, canlarını zor kurtarmış. Emekler de boşa gitmiş.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Deyimlerin Hikayeleri - 938 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status