Toprağı Bol Olmak Deyiminin Hikayesi, Öyküsü

Toprağı Bol Olmak. Toprağı Bol Olmak deyiminin hikayesi. Toprağı Bol Olmak deyiminin öyküsü. Toprağı Bol Olmak deyiminin ortaya çıkış hikayesi. Toprağı Bol Olmak deyiminin ortaya çıkış öyküsü. Toprağı Bol Olmak deyimi nasıl ortaya çıkmıştır.

Toprağı Bol Olmak deyimi Türk beylerinin öldükten sonra bir takım mücevher ile birlikte gömülmesi ve zaman geçtikçe gömüldükleri yerlerin kazılarak değerli ne varsa çalınmasından sonra ortaya çıkan bir deyimdir. Bakalım nasıl ortaya çıkmış…

Toprağı Bol Olmak deyiminin hikayesi;

Türk Beyleri İslamiyetten önceki zamanlarda korugan dedikleri mezarlarına altın, gümüş ve mücevherleriyle birlikte gömülürler, sonra da üzerine toprak yığdırtarak höyük yapılmasını vasiyet ederlerdi. Eski medeniyetlerin beşiği olan Ortadoğu ve Anadolu’da, pek çok ünlü hükümdarlara ait bu tür mezar ve höyükler hala bulunmaktadır.

Altın ve hazine her zaman insanoğlunun ihtiraslarını kamçılamış, nerede ve ne kadar kutsal olursa olsun elde edilmek için insanı kanunsuz yollara sevk etmiştir. Höyüklerdeki hazineler de zamanla yağmalayanmaya başlanınca ölenin ruhunun muazzep edildiği düşüncesiyle üzerine toprak yığılır ve gittikçe daha büyük höyükler yapılır olmuş. O kadar ki ölenin yakınları ve cenaze merasimine katılanların birer küfe toprak getirip mezarın üstüne atmaları gelenek halini almış. Öyle ya, mezarın üzerinde toprak ne kadar bol olursa, düşmanlar ve art niyetliler tarafından açılması ve hazinenin yağmalanması, o kadar engellenmiş olurdu. Bu durumda toprağı bol olan kişi de öte dünyada rahat edecek, en azından kullanmaya eşyası ve tanrılara sunmaya hediyesi bulunacaktır. Bugün dilimizde yaşayan “toprağı bol olmak” deyimi, aslında ölen kişi hakkında iyi dilek ifade eder. Türklerin İslam dairesine girdikten sonra yavaş yavaş terk ettikleri höyük geleneği, “toprağı bol olmak” deyiminin de gayrimüslimler hakkında kullanılmasına yol açmıştır.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Deyimlerin Hikayeleri - 486 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status