Tut Kelin Perçeminden Deyiminin Hikayesi, Öyküsü

Tut Kelin Perçeminden. Tut Kelin Perçeminden deyiminin hikayesi. Tut Kelin Perçeminden deyiminin öyküsü. Tut Kelin Perçeminden deyiminin ortaya çıkış hikayesi. Tut Kelin Perçeminden deyiminin ortaya çıkış öyküsü. Tut Kelin Perçeminden deyimi nasıl ortaya çıkmıştır. Tut Kelin Perçeminden deyiminin ortaya çıkış hikayesi nasıldır.

Tut Kelin Perçeminden deyimi düşülen zor durumdan, bir çıkış yolu bulamamak veya onda olmayan bir şeyi iste bakalım, eline ne geçecek gibi durumlar karşısında söylenen bir deyimdir. Tut Kelin Perçeminden deyimi masal kahramanlarından olan Keloğlanın döneminde yaşanmış bir hikayeden sonra ortaya çıkmıştır. Bakalım hikaye nasıl gerçekleşmiştir…

Tut Kelin Perçeminden deyiminin hikayesi;

“Masal kahramanı Keloğlan, bir gün arkadaşlarıyla dağa odun kesmeye gitmiş. Ormanda yollarını şaşırıp bir koca karının kulübesine sığınmışlar. Aslında bir cadı olan bu koca karı, Keloğlan ve diğer arkadaşlarını perçemlerinden kulübenin direğine sihirli bir düğümle bağlamış.”

Kurnaz Keloğlan, cadının dereye su almaya gitmesini beklermiş. Kocakarı dereye su almaya gidince kelini örten perçeminden kurtulmuş. Arkadaşlarına tehlikeyi anlatarak onları oradan kaçırmış.
Aslında Keloğlan’ın perçemi uzun at kuyruklarından yapılmış eğreti bir saçmış.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Deyimlerin Hikayeleri - 394 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status