Tuzlayayım Da Kokma Deyiminin Hikayesi, Öyküsü

Tuzlayayım Da Kokma Deyiminin hikayesi. Tuzlayayım Da Kokma Deyiminin öyküsü. Tuzlayayım Da Kokma Deyiminin ortaya çıkış hikayesi ve öyküsü nasıl olmuştur.

Tuzlayayım Da Kokma Deyimi, hep tepeden konuşuyorsun ama hiçbir şey bilmiyor, mantıksız, temelsiz laflar ediyorsun, bundan dolayı sana değer vermiyorum gibi durumlardan dolayı ortaya çıkan bir deyim olarak karşımıza çıkıyor. Bu deyim zamanın birinde iki köylünün yapmış oldukları bir yolculuktan sonra aralarında geçen bazı muhabbetlerden dolayı ortaya çıkan bir deyimdir. Bakalım bu deyimin ortaya çıkmasına neden olan hikaye nasıl.

Tuzlayayım Da Kokma Deyiminin hikayesi;

Yolda giderken iki köylü, arkadaş olur. Biri az çok görgülü ve güngörmüş, diğeri ise acemi çaylağın biriymiş. Yolda giderken deniz görünmüş. Toy olanı denizi masmavi görünce, “Bu suları boyamak için kim bilir ne kadar boya katmışlardır?” demiş. Arkadaşı, “Deniz hiç boyanır mı? Bu renk, göğün mavi rengidir.” dese de toy olan inat etmiş. İş, kavgaya ve ağız dalaşına kadar gitmiş sonunda anlaşıp tekrar yola revan olmuşlar.
Daha sonra acemi köylü, yüzünü yıkamak için kıyısından yürüdükleri denizden bir avuç su almış, suyun tuzlu olduğunu anlamış. Bu sefer de, “Bu suyu tuzlamak için ne kadar tuz kullandılar?”demiş. Öfkelenen arkadaşı, “Denize düşenler kokmasın diye tuzlamışlar. Seni de tuzlayayım da kokma.” diyerek arkadaşını denize atmış.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Deyimlerin Hikayeleri - 18 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status