Yağlı Kuyruk Deyiminin Hikayesi, Öyküsü

Yağlı Kuyruk Deyiminin hikayesi. Yağlı Kuyruk Deyiminin öyküsü. Yağlı Kuyruk Deyiminin ortaya çıkış hikayesi ve öyküsü nasıl olmuştur.

Yağlı Kuyruk Deyimi, kolay ve bolca faydalanılabilecek kaynak veya sömürülecek, istifade edilecek kişi gibi durumlardan dolayı söylenen bir deyim olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu deyim Sultan Mahmut’un yaptığı bir yolculuk esnasında yaşanan bir olaydan dolayı ortaya çıkmıştır. Bakalım bu deyimin ortaya çıkmasına neden olan olay nasıl.

Yağlı Kuyruk Deyiminin hikayesi;

Her çağda olduğu gibi günümüzde de yağlı kuyruk peşinde koşan dalkavuklar, yaltakçılar ve çalışmadan parazit gibi başkalarının sırtından geçinmek isteyenler vardır. Makam ve mevki sahipleri karşısında virgül gibi eğilenler…
Güneydoğuda Hindistan’a, kuzeybatıda Aral Gölü’ne, güneybatıda İran Körfezi’ne ve kuzeydoğuda Kaşgar’a kadar olan topraklara hükmeden Gazneli Mahmut (997-1030), bir gün yolda giderken bir deliyle karşılaşır. Onunla alay etmek ister. “Deli benden ne dilersin?” der. Deli de “Karnım aç yağlı bir kuyruk dilerim.” cevabını verir. Sultan Mahmut, adama kaynamış bir şalgam verilmesini emreder. Divane, verilen şalgamı iştahla yerken, nasıl bulduğunu sorar. O da, “Siz sultan olalı kuyruğun yağı da kalmamış.” der.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Deyimlerin Hikayeleri - 22 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status