Don Kişot Kimdir?

Don Kişot çocukluğumuzun en büyük çizgi film karakterlerinden bir tanesi olarak hafızalarımızda ki yerini almıştır. Don Kişot deyince benim aklıma zırh giymiş birisinin atın üstünde kahramanlık yapmaya çalışmasını hatırlatıyor. Öyle ki Don Kişot’un değirmenle yaptığı savaş hakkında bilgisi olanların aklından çıkmayacak olan dikkat çekici sahnelerinden bir tanesidir. Don Kişot, İspanyol romancı Miguel de Cervantes Saavedra’nın romanı ve aynı zamanda bu romandaki asıl şahsiyetin ismidir.

1605 ve 1615’te El ingenioso hidalgo Don Quijote de La Mancha (Marifetli ayan Don Kişot de La Mança) ve Segunda parte del ingenioso caballero Don Quijote de La Mancha(Marifetli şövalye Don Kişot de La Mança’nın ikinci bölümü) olmak üzere iki bölüm halinde yayımlanan roman, İspanyol Altın Çağından bir örnek olarak en akıcı edebi eserlerden biridir ve belki de İspanyol edebiyatına ciddi bir giriştir. Modern Batı edebiyatının en kayda değer kurgu romanlarındandır.

don-kisot-kimdir

Don Kişot, küçük bir köy asilzadesidir. Şövalye romanlarını okuya okuya dimağı karışmıştır. Silahdar olan Sanşo Pansa (Sancho Pança) ile birlikte serserice bir şövalye hayatı sürmek ister. Böylece bütün dünyada zevkle okunan sergüzeştler ortaya çıkar. Bunlar; kahraman olarak Don Kişot’un yel değirmenlerine karşı savaşı; kürek cezasına çarptırılanların onun tarafından kurtarılması; arabaya hücumu; bir otelde Sanşo Pansa’nın bir örtü içinde havaya sıçratılması; hizmetçi Maritornes’un marifetleri; Don Kişot’un hayalinde yaşattığı Dülsine du Tobosa (Dulcinee du Toboso) adlı sevgilisi ile geçirdiği maceralar; Sanşo Pansa’nın vali tayin edilmesi ve adaletle iş yapması gibi hadiselerdir. Bu vak’alardan başka asıl konu ile ilgili olmayan hikayeler de Don Kişot romanında yer almaktadır. Don Kişot; Rossinante adlı atının üstünde, başında miğfer, elinde mızrak uzun, zayıf ve üzüntülü bir çehre ile görünen ve okuyucunun hafızasına bu şekilde nakşedilmiş Figür şövalyesidir. Don Kişot kelimesi asıl manasını Don Kişot romanının kahramanından alır. Kelimenin “iyilik ve yardım sever” manası yanında “deli ve gösteriş meraklısı, şöhrete düşkün” manası da vardır. Böylece Don Kişot başka milletlerin yanında bizim de günlük dilimizde yer almıştır.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Eğitim - 39 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status