Dünya Çocuk Kitapları Haftasıyla ilgili Kompozisyon örneği

Kitap bize bilmediklerimizi öğretir. Görmediğimiz yerleri tanıtır. Kitap okunduğu zaman göze, dinlendiği zaman kulağa seslenir. Kitaplar zamanımızı değerlendiren birer sevgili arkadaştır. Kitaplarla arkadaşlık küçük yaşta başlarsa bu güzel alışkanlık büyüyünce de sürer gider. Kitaplar doğruyu, güzeli, iyiyi, yararlıyı bulmamıza yardım eder.

Kitaplar yaşamı sevdirir. Dünyayı güzelleştirir. İçimizi aydınlatır. Yazarlar, kitaplar aracılığıyla binlerce, yüz binlerce insana seslenirler. Yazarın düşünceleri kitaplar aracılığıyla ülkeden ülkeye yayılır. Bilgiler en uzak yerlere ulaşır. Yazarla okuyucu arasında bir bağ kurulur, bir yakınlık sağlanır.

Çocuk kitaplarında olması gereken özelliklerden bahsedecek olursak;

Kitabın konusu, çocuğun duygusal gelişimine uygun olma­lıdır. Yazı dili çocuğa daha yakın ve anlaşılır olmalıdır. Konusu ilgi çekici, öğretici ve anlaşılır olmalıdır. Çocuğun düşünce dünyasını genişletici ve onu düşünmeye yönlendirici ol­malıdır. Anlatım resimlerle desteklenmelidir. Konusu çocukta sevgi, dostluk, yardımlaşma ve hoşgörü duygularını güçlendirmelidir. Vatan, millet sevgisini pekiştirmelidir. Çocukta kin, nefret ve savaş duygularını uyandırmamalıdır. Çocuğun yakından uzağa ilkesi doğrultusunda çevresini tanımasına yardımcı olmalıdır.

Amerikan izcileri Kitaplık Yöneticileri, ilk kez 1917 yılında bir ki­tap haftası düzenlemeyi önerdiler, Aydınlar, yazarlar, yayıncılar bu önerinin benimsenmesi için çalıştılar. Yapılan çalışmalar sonucunda, Kasım ayının ikinci haftası, birçok ülkede Kitap Haftası olarak kabul edildi. Bu hafta 1946 yılından itibaren yurdumuzda da Çocuk Kitapları Haftası olarak kutlanmaya başladı.

Çocuk Kitapları Haftası içinde okullarda birçok etkinlik düzen­lenir. Öğrencilere kitap sipariş mektubunun yazılması öğretilir. Öğ­renciler birbirlerine kitap hediye ederler. Açılan sergilerde kitaplar tanıtılır, indirimli kitap satışları yapılır. Öğrencilere, kitap sevgisini artırıcı resimler yaptırılır; şiirler ve kompozisyonlar yazdırılır. Kitap okumayı seven öğrenciler, bu hafta içerisinde kitaplıklarını dü­zenleyip zenginleştirirler.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Eğitim - 181 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status