Dünya Kadınlar Günüyle ilgili Kompozisyon örneği

8 Mart günü Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanır. Bu gün kadınlar tarafından veya da kadınlar için konferans, gösteri ve eğlence gibi çeşitli etkinlikler düzenlenir. Kadınlar arası dayanışma ve kadınların toplumdan beklentileri vurgulanır. Kadınlara özgü bir günün var olması düşüncesi ilk kez, 26-27 Ağustos 1910’da Kopenhag’da düzenlenen Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansında ortaya atıldı ve kabul edildi. Bir çok ülkede her yıl kutlanmaya başladı.

Dünya Kadınlar günü olarak ilan edilen 8 Mart kadınlar için en özel günlerden biridir. ABD’de bir fabrikada çalışan işçi kadınlar erkeklerle aynı ücreti ve hakları alabilmek için 8 Mart 1908′de greve gitmiş ve bugünü kazanmayı başarmışlardır. 8 Mart Dünya Kadınlar gününün hikayesi kısaca böyledir.

Yılın sadece bir günü kadınları hatırlamak, onların aile ve toplum üzerindeki değerlerini ön plana çıkarmakla, onların hak ettiği kazanımlar ödenmiş olmaz. Eşitlikten söz ederken, bunu uygulamalarda göremiyoruz. Örneğin, siyaset, idare ve toplumun diğer alanlarında, kadınlara gereken fırsatlar verilmemiştir. Kadın haklarını, insan haklarından ayrı tutmak mümkün değildir. Kadın hakları ile savunulan kadınların ayrıcalıklı haklara sahip olması değil, sadece insan oldukları için her yerde ve herkes için geçerli haklara sahip olmasıdır. Kadınların eğitim, sağlık, siyaset ve toplumun her alanında, özgür ve aktif olarak görev almalarına fırsat verilmelidir.

Kadınlar ve erkekler arasındaki fiziki farklılıkların hak ve temel özgürlüklerinde farklı olmasını gerektirmediğinin mücadelesinin hala verildiği günümüzde 8 Mart Dünya Kadınlar günü coşkuyla kutlanmaktadır. Ne yazık ki hala bazı ülkelerde kadınların evden çıkması bile yasak ve hala seçme-seçilme hakları yok.

Atatürk kadınlarımıza birçok alanda özgürlük getirmiştir. 1924 yılında, Atatürk’ün meclise soktuğu 17 kadından sonra, 2008 yılında bulunduğumuz bu dönemde, peki şu anda mecliste kaç kadın var ve ne derecede haklarımız savunuluyor?

Daha uygar ve sağlıklı bir toplum için, kadınlara her zaman ihtiyaç vardır. Kadınlara verilmiş bu güzel güne saygı duymalı ve onları sadece bir günle değil; her zaman hatırlamalıyız.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Eğitim - 445 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status