Dünyanın En Büyük Çölleri, Yüzölçümleri ve Bulundukları Ülkeler

Dünyanın En Büyük Çölleri Bulundukları Ülkeler ve Yüzölçümleri

Büyük Sahra Çölü (Kuzey Afrika) 8.600.000 km²

Sahra Çölü ya da Büyük Sahra Çölü, dünyanın en büyük sıcak çölü olup, Afrika’nın kuzeyinde, kıtanın ortası ile kuzeyini ayıran 9.000.000 km² büyüklüğünde dev bir çöldür. En büyük soğuk çöl ise Antarktika’dır. Sahra sözcüğü Arapça’daki “sahara” sözcüğünden gelme olup “çöl” anlamındadır.

2,5 milyon yıl yaşındadır. Yüzölçümü büyüklüğü Amerika Birleşik Devletleri’ni kaplayacak kadardır. Atlas Okyanusu kıyılarından Kızıldeniz kıyılarına kadar uzanır.

Arap Çölü (Afrika) 2.300.000 km²

Arap çölünün sınırları Suudi Arabistan’dan başlıyor, Umman ve Irak’a kadar uzanıyor. Çölün bazı bölgeleri bir yıl boyunca hiç yağış almayabiliyor.

Libya Çölü (Kuzey Afrika) 1.683.000 km²

Libya Çölü, Sahra Çölünün kuzeydoğu bölümü. Libya’nın doğu kesiminden başlar, Mısır’ın güneybatısına geçerek Sudan’ın kuzeybatı ucuna kadar uzanır. Tibesti Dağlarıyla Nil Vadisi arasında yaklaşık 2 milyon km²’lik bir alanı kaplar. Libya Çölü, bütünüyle batıya doğru alçalan ve Sirenayka’nın kuzey platolarından Calo, Cerbub, Siva vahalarının bulunduğu büyük ve uzun bir çöküntü alanıyla (Mısır’daki Kattara Çöküntüsü denizden 133 metre aşağıdadır) ayrılan geniş bir ovadır.

Simpson Çölü (Avustralya) 1.450.000 km²

Simpson Çölü; kum ve çalılarla kaplıdır. Bu çöl 1.450.000 km²’lik alan kaplamaktadır. Avustralya’da bulunan Simpson Çölü, bu özelliği ile dünyanın üçüncü en büyük çölüdür. Eyre havzasının batısında bulunur. Batısı ile doğusu arası uzaklık yaklaşık 300 km olup, kuzeyi ile güneyi arasındaki uzaklık yaklaşık 250 km dir.

Gobi Çölü (Çin-Moğolistan) 1.300.000 km²

Gobi Çölü, Orta Asya’da, Moğolistan Cumhuriyetinin güneyi ve Çin’e bağlı Sin-Kiang ve Kansu eyaletlerinin yakınlarındaki bölgeleri de içine alan geniş çöl. Etrafını kayalık sıradağlar çevirmiştir. Güneyde Altun Dağ, Bei ve Yin Dağları, batıda Tanrı Dağları, kuzeyde Altay ve Hangay Dağları yer alır. Çölün uzunluğu 1600 km olup, genişliği 480–965 km arasında değişir.

Kalahari Çölü (Güney Afrika) 518.000 km²

Kalahari Çölü, Afrika’nın Güneyinde, 22° ile 28° Güney enlemleri, 19° ile 24° Doğu boylamları arasında yer alan yarı çöl plato alanı. Bölgenin yüzölçümü 900.000 km²’ye kadar varır (→ en:Kalahari Desert). Kalahari ismi genelde Botsvana’nın batı kısmına denilmekte olup çöl Botsvana’nın büyük bir kısmı ile Namibya ve Güney Afrika’nın bazı kesimlerini kaplar. Bölge geniş otlaklıklar, çalı ve ağaçlıklar ihtiva etmesine rağmen, yağış az olduğundan dolayı çöl denilmiştir.

Nübye Çölü (Sudan) 310.000 km²

Nübye Çölü, Sudan’ın kuzeydoğu kesiminde yer alan bir çöldür. Kızıldeniz ile Nil Nehri arasında 250.000 km2’lik bir alana yayılan Nübye Çölü, kayalık ve engebeli (en yüksek noktası, doğu kesimindeki Cebel Oda’da 2.529 m’yi bulur) olmasına rağmen Çöl’de yer yer kumullara da rastlanır. Yılda 125 mm’yi bulmayan yağışlardan sonra ortaya çıkan mevsimlik akarsular, Nil’e ulaşamadan kurur. Çölün geleneksel sakinleri Nübyeliler’dir.

Karakum Çölü (Türkmenistan) 270.000 km²

Karakum Çölü, Orta Asya’da yer alan bir çöl. Karakum Çölü Türkmenistan’da 350,000 km2 bir alan kaplar. Çöl bölgesinde nüfus çok seyrektir, 6,5 km2’ye ancak bir insan düşer. Dünyanın en geniş kanalı olan Karakum Kanalı bu çölden geçer. 1.375 km uzunluğundaki kanal ile yılda 13-20 km3 su taşınır. Mary ve Tejen şehirlerinin yer aldığı çölde önemli miktarda petrol ve doğal gaz rezervi bulunmaktadır.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Eğitim - 521 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status