Düzen Kuşağı Nedir? Düzen Kuşağında Neler Yapılır ve Neler Yapılmaz

Hazır birimlerin seçiminde sağlık ve güvenlik açısından uygunluk kontrol edilmelidir. Farklı amaçlar için üretilen malzemelerin hazır birim olarak kabul edildiği unutulmamalıdır. Örneğin; pipet, kibrit çöpü vb. malzemelerin üretim amaçlarının asla düzen oluşturmak olmadığı hatırlanmalıdır.

İnsanoğlu sürekli bir değişim halinde olup yeniliğe ayak uydurmaktadır. Çevremizi incelediğimizde değişen zamanda sürekli tasarımlara rastlamaktayız. Tabiata baktığımızda muhteşem bir düzen vardır. Düzenin olabilmesi için düzen, ritim, tekrar olması gerekir. Yaşadığımız apartmandan, sınıftaki sıralarıma kadar her şey bir düzen dâhilindedir.

Düzenin ilk basamağı düşünmeye ilk adımdır. Yani tasarımın temelindeki olması gereken mantık şüphesiz tasarımız bir düzene göre ele alınmasıdır. Doğada ve elimizle yaptığımız birimleri çoğaltıp bir bütüne varırız. Belirlenen bir şekille bir düzen dâhilinde bütüne ulaşılmaya çalışılır.

Düzen kuşağı etkinliklerinde öğrenciler başlangıçta hangi düzeni oluşturacağına karar vermemelidir. Ortaya çıkacak düzen, arama ve deneme çalışmalarının sonucunda kendiliğinden ortaya çıkmalıdır. Örneğin; Öğrenci çalışmasına takı, ağaç, çiçek, ev eşyaları vb. yapacağım diyerek başlamamalı ve sonucu bunlara benzer ürünler olan çalışmalar kabul edilmemelidir.

Düzen kuşağı etkinliklerinde ortaya çıkan düzenin bir hacmi olmalı ve dengede durabilmeli, çoğalmaya imkân vermeli, tekrarlayan birimler açık ve anlaşılır olmalıdır. Zemine yapıştırılarak çalışılmamalıdır. Düzene gitmede kullanılan geometrik biçim orijinal formunu korumalı, şekil değişikliğine uğramamalıdır.

Düzen kuşağında neler yapılır?

 1.  Yapılan çalışmalar özgün olmalı.
 2.  Kare, daire ve çizgiden yola çıkarak birim, birimden modül, modülden bir bütün elde edilir.
 3.  Etkinlik sürecinde yapılan tüm çalışmalar kayıt altına alınır. Yani tasarım günlüğü ve etkinlik süreci yazılır.
 4.  Bireysel çalışmalarda yazılanlar ürün dosyasına konur.
 5.  Grup çalışmaları sergi düzenine uygun yapılır. Büyük boy bir fon kağıdına tüm etkinlik süreci, tasarım günlüğü, grup adı, grup üyeleri, modülün maketi vb. çalışmalar yapıştırılır.
 6.  Yapılan çalışmaların teknolojik bir değeri olup olmadığı ya da bir teknolojik değere benzetilir.
 7.  En sonda grup sözcüsü ve grup üyeleri konuyu anlatır.

Düzen kuşağında neler yapılmaz?

 1.  Ortaya çıkan ürün var olan bir nesneye benzetilemez.
 2.  Ürün hiç bir zaman bir zemine oturtulamaz. Kendi basına birim, modüllerin birleşimiyle bir bütündür.
 3.  Başkasından kopya edilemez.
 4.  Ürün düşünce olarak, yaratıcılık açısından size özgü olmalı.
 5.  Birim elde ettikten sonra çoğalabilirliği test edilmeden ortaya çıkarmanın bir anlamı olmaz.
 6.  Tasarım günlüğünü zamanında yazın. Diğer bir güne ya da haftaya bırakılamaz.
Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Eğitim - 417 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status