Eksen Nedir? Eksen Eğikliği Nedir?

Eksen Nedir:
Dünyanın batıdan doğuya doğru olan günlük hareketi sırasında hiç hareket etmeyen (güneş karşısında çizgisel hareket) noktaların birleştirilmesiyle elde edilmiş, bir kutup noktasından diğerine uzanan, dünyanın merkezinden geçtiği farz edilen hayali çizgiye Eksen denir.

Eksen eğikliği; Gökbiliminde bir gökcisminin dönme ekseni ile yörünge ekseni arasındaki açıdır.
177 derecelik bir eksen eğikliğine sahip olan Venüs bu özelliğiyle diğer gezegenlerden ayrılmaktadır. Bu, Venüs’ün kuzey kutbunun yörüngeye göre güneyde olduğu anlamına gelmektedir.

Uzay’da yön kavramı yoktur. Fakat insanoğlu bu eğikliği şuna göre hesaplamaktadır. Dünya güneşin etrafında dönmektedir. Oluşan yörüngeyi yatay kabul edilir. Dünya’nın ekvatoru ile bu yörünge tam olarak çakışmamaktadır (Bu çizgiler hayalidir). Ekvator ile yörüngenin birbirleri ile kesişme açısı 23 derece 27 dakikadır.

Dünyamızın ekseninin eğik olmasının sebebi tam olarak bilinmemekle birlikte buna karşın iki görüş bulunmaktadır;

  1. Gaz ve toz bulutu halinde ilk oluştuğu kütledeki madde dağılımı yüzünden dünyamızın eksen eğikliği 23 derece 27 dakikadır
  2. Dünyanın güneş etrafındaki dönüşü sonucu var olduğunu hayal ettiğimiz yörünge elips. Yani dünya güneş etrafında dairesel dönmüyor.Bunun sonucu merkezkaç kuvveti oluşuyor ve dünyamız yörüngesinden çıkmak istiyor. Fakat güneş dünyayı çekmeye çalıştığı için böyle bir eğiklik oluşuyor.
Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Eğitim - 178 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status