Geçmişten Günümüze Dünyanın Şekliyle İlgili Teoriler

Eskiden teknoloji bu kadar gelişmediği için insanlar Dünya’nın yuvarlak olduğunu bilmiyorlardı.İnsanlar Dünya’yı düz bir tepsi gibi ya da öküzün boynuzları üzerinde duran bir nesne olarak biliyorlardı. Bazı bilim adamları Dünya yuvarlak dese de insanlar, eğer yuvarlaksa aşağı kısımda kalanlar neden düşmüyorlar gibi sözler söylüyorlardı.

Dünya yuvarlak değil Geoid’dir. Önceleri çok çeşitli teoriler vardı.

Dünyanın Şekliyle İlgili Teoriler

Eski zamanlarda yaşayan insanlar Dünya’nın şekli hakkında farklı düşüncelere sahiptiler. Bundan 4000 yıl önce yaşayan eski Mısırlılar Dünya’yı uzunca bir kutu, gökyüzünü de o kutunun kapağı gibi düşünüyorlardı.

Eski Hintliler ise Dünya’nın dört filin sırtında duran büyük bir daire biçiminde olduğuna inanıyorlardı. Onlara göre bu 4 fil de bir kaplumbağanın sırtında duruyor, kaplumbağa ise sonsuz bir denizde yüzüyordu.

Bazı kişiler dünya öküzün boynuzları üzerindedir, bazıları ise dünya düz bir tepsiden ibarettir demişlerdi. Ama aslında dünya yuvarlaktır ve bu çok net açıktır.

Düz bir tepsi biçiminde olduğu,büyük bir öküzün boynuzu üstünde ve öküz sinirlenip hareket edince deprem olduğu düşünülüyordu.Bazıları ise dünyanın bir timsahın üstünde olduğunu ,dünyanın düz, Güneşin ise yaprak gibi olup hareket ettiğini düşünüyordu. Ancak bazıları buna inanmadı ve araştırdı. Dünyanın düz olduğunu düşündükleri için düşme korkusuyla denize açılmıyorlardı. Kooppernik ise korkmadan denize açıldı ve aynı noktaya geldi. Galile,dünyanın geoid olduğunu ileri sürdü ve kral onu ve ona inananları astı.

gecmiste-dunyanin-sekli-hakkindaki-gorusler

Pisagor, MÖ 590′lı senelerde dünyanın güneş etrafında döndüğünü ve dünyanın yuvarlak bir şekli olduğunu dile getiren ilk kişiydi. Ancak Pisagor’un bilim nsanalrı haricinde kimse inanmamıştı. Pisagor’un ardından 200 yıl sonra Aristo, gözlemleri niteliğinde dünyanın yuvarlak bir şekle sahip olduğunu ispatladı.

Yine 972-1050 seneleri arasında Biruni, dünyanın küre biçimine sahip olduğunu yer çekim kanunu ileri sürmüştür. Dünyanın yuvarlak bir şekilde olduğunu kitaplardan öğrenen denizci Kristof Kolomb 1492 senesinde 3 küçük gemi edinmiş ve yola çıkmıştır.Sürekli batıya doğru yol alan denizci Hindistan’a vardığını zannetmiş ancak üzerinde durduğu yer Amerika kıtasıydı. Dünya yuvarlak bir şekle sahipse hep aynı yöne doğru giderek tekrar başladığı yöne varacağını ispat etmeye çalışıyordu. Fakat bu ispatını yapamadan dünyaya veda etmiştir. Bu hedefini yanında götürdüğü gemilerinde bir tanesi gerçekleştirmiş yola devam ederek dünyanın etrafında tam bir kez dönmüştür.

Günümüzde ise herkes dünyanın Geoid olduğuna inanıyor.Buna en güzel ve kesin kanıt uydudan çekilen fotoğraflardır.Ayrıca bir geminin önce dumanı sonra bacası,gövdesi ve kendisi görünür. Ay tutulması sırasında aya düşen gölge yuvarlaktır.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Eğitim - 47 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status