Görgü Kurallarıyla ilgili Kompozisyon örneği

Görgü kurallarına uymak diğer insanlara saygı göstermektir ve onların duygularına önem verdiğiniz mesajını göndermek demektir.Toplum hayatının düzenlenmesinde etkili olan genel görgü kurallarına uyan kişileri; terbiyeli, saygılı, nazik ve saire şeklinde nitelemek mümkündür. Bu kurallar toplumdaki uygarlık düzeyinin de göstergesi olabilir. İnsanın bencil, kaba düşüncelerden sıyrılarak, başkalarına karşı davranışlarını bir düzene koyması , onun duyarlı ve nazik olmasını sağlar. Bu da insanların birbirleriyle olan ilişkilerini sağlıklı ve tutarlı olmasına neden olur.

İnsan doğası gereği toplum içinde yaşayan bir varlıktır ve diğer insanlarla sürekli etkileşim içindedir. Bu etkileşim esnasında birey karşısındaki kişi ile iletişime geçer, onunla konuşur ya da ona karşı birtakım davranışlarda bulunur. Bu etkileşim sırasında insan birtakım nezaket kurallarına uymak zorundadır. Kibar, saygılı ve herkesten tarafından saygı duyulan bir insan olmak, toplum içinde görgü kurallarına uymaktan geçer. Görgü kurallarına uymak, karşımızdaki insana nem verdiğimizi gösterir, bizi kibar bir insan haline getirir.

Görgü kuralları her ulusta farklı olabildiği gibi, bir ülkenin farklı bölgelerinde de değişilik gösterebilir. İnsan ilişkilerinde dış görünüş, kılık-kıyafet ve temizlik çok önemlidir. Ancak bu görüntü kibar ve nazik hareketlerle desteklenmiyorsa dış görünüş için yapılan hiçbir şeyin kıymeti kalmaz. Sosyal hayatımızda saygı, iş hayatımızda başarı yakalamak istiyorsak görgü kurallarına uymayı asla ihmal etmemek gerekir.

Aslında bir çoğumuz, burada bahsedilen şeyleri zaten biliyoruz, ama genellikle bunların öneminin farkında değiliz. Başarılı insanların çoğu, düzgün görünüm ve görgü kurallarının, doğru kullanıldığında sadece hayatta kalma mücadelesinde güç vermekle kalmayıp, yukarı doğru tırmanmada gerçek bir avantaj sağlayan kişisel ilişkileri kolaylaştırdığını çabuk kavramışlardır.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Eğitim - 383 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

Görgü Kurallarıyla ilgili Kompozisyon örneği (4 Yorum)

Yorum Yaz

 1. bahar dedi ki:

  hıc beğenmedim

 2. melis dedi ki:

  Bence bana göre beğenilir…

 3. şevval dinç dedi ki:

  bence işimizi idare ediyo

 4. BURCU dedi ki:

  çookkkkkkkkkkkkkkkkkkkk güzel işimize yaraaaaaaaaaaaaaaarrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr

DMCA.com Protection Status