Havza Nedir? Açık Havza ve Kapalı Havza Nedir? Türkiyedeki Açık ve Kapalı Havzalara Örnekler

Havza, bir nehir ya da göl havzası, nehrin kaynağı ve sonlandığı yer arasında kalan ve nehre su veren tüm alanı kapsamaktadır. Bazı nehir havzaları, özellikle denize çıkışı olmayan iç bölgelerde, göllerde ve /veya iç deltalarda sona erer. Bu havzalar, kapalı havza olarak adlandırılır. Bu nedenle, nehir havzaları yönetsel ya da politik bölümler yerine doğal hidrolojik sınırlara dayanır ve su kaynakları ile eko-sistemlerin korunmasını ve sürdürülebilir kullanımını planlamak için en elverişli birimlerdir.

Açık Havza:Denize ulaştırabilen havzalara açık havza denirAçık havzalar kıyı kesimlerde ve nemli iklim bölgelerinde görülür.

Kapalı Havza:Kapalı havzalar sularını denizlere kadar ulaştıramayıp kuruyan veya göle dökülüp kalan akarsulardır.

Aşağı Havza:

Akarsu havzasında ana nehrin deniz veya göle döküldüğü alt bölümüdür. (Örnek: Aşağı Kızılırmak havzası). Bir başka ifade ile yukarı havzadan gelen suyun kullanıldığı alt kısım vardır ki buna aşağı havza veya vadi denir.

Yukarı Havza:

Bir akarsu havzasının üst bölümü veya su toplama alanının üst kısmı (Örnek: Yukarı Fırat Havzası).

Her havzada suyun toplandığı bir üst kısım vardır. Buna yukarı havza denir.

Su Ayrım Çizgisi (Hattı):

İki komşu havzayı birbirinden ayıran çizgiye su ayrım çizgisi(hattı) denir. Bu çizgi dağların en yüksek kesiminden geçer. Genellikle doruk hattı ile aynı gibidir, ancak su ayrım çizgisi doruklar arasındaki çukurları da katettiği için bu iki kavram birbirinden ayrıdır.

Türkiyedeki Açık Havzalar:Yeşilırmak, Kızılırmak, Yenice, Sakarya, Susurluk, Gediz, Küçük Menderes, Büyük Menderes, Aksu, Göksu, Seyhan, Ceyhan, Fırat, Dicle Çoruh gibi.

Türkiyedeki Kapalı Havzalar:Van Gölü Kapalı Havzası, Tuz Gölü Kapalı Havzası, Konya Kapalı Havzası, Göller Yöresi Kapalı Havzası gibi.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Eğitim - 277 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status