Hidrosfer (Su Küre) Nedir? Su Kürenin Yüzölçümü – Su Kürenin Nekadarı Tuzludur

Su Küre Nedir?

Su küre’nin asıl ismi hidrosfer’dir. Suküre yani hidrosfer dünyayı oluşturan katmanlardan biridir. Su ile ilgili tüm unsurlar sukürenin bir parçasıdır. Okyanuslar, denizler, göller, akarsular, yer altı suları su küreyi (hidrosferi) oluşturur.

Hidrosfer dünyamızda bulunan katmanlardan biridir. Hidrosfer katmanı canlılar için vazgeçilmez bir katmandır. Dünyada ki bütün sular hidrosfer yani su kürenin içine girer. Su küreyi en çok denizler ve okyanuslar oluşturur. Dünyanın yüzde yetmiş biri hidrosferden oluşur. Hidrosferin bulunması güney yarımküreyi kuzey yarımküreden daha serin yapar. Çünkü güney yarım kürede yüzde seksen bir kuzey yarım kürede yüzde atmış bir hidrosfer bulunur.

Hidrosfer, su küre demektir. Dünya’daki bütün sular hidrosfere girer. Hidrosfer’in %97′sini denizler ve okyanuslar oluşturur. Hidrosfer, canlıların yaşam kaynağıdır. Hidrosferin kalınlığı deniz seviyesine göre +3810 m (Titikaka Gölü) ile -11033 m (Mariana Çukuru) arasında değişir. Ayrıca Hidrosfer sayesinde Güney Yarım Küre , Kuzey Yarım Küre’den serindir.

Dünya’nın %71′ini Hidrosfer, %29′unu karalar oluşturur. Bu oran Kuzey Yarım Kürede %61 Hidrosfer, %39 karalar iken, Güney Yarım Kürede %81 Hidrosfer, %19 karalar şeklindedir. Hidrosfer üzerinde birçok okyanus akıntıları yer almaktadır. Bunlardan en bilinenleri Gulf stream okyanus akıntısı ve Labrador okyanus akıntısıdır.

Su Kürenin Yüzölçümü – Sukürenin Nekadarı Tuzludur

Hidrosfer’in Dünya üzerindeki yüzölçümü: 361.000.000 kilometrekaredir. Bunun 350.170.000′ı tuzlu sudur.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Eğitim - 339 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status