İdrarı Hangi Organ Üretir ve Yapısında Bulunan Maddeler

İdrarın yapısında neler bulunur? İdrarın içerisinde bulunan maddelere nelerdir? İdrar da bulunan maddeler kısaca. İdrarı üreten organ ve idrarın üretimi nasıldır.

İdrarı üreten organ;

İdrarın üretimi böbrekler tarafından yapılmaktadır, ancak idrarın üretiminde diyet, metabolizma hızı, vücut genel durumu ve böbrekler etkilidir ve içerisinde bulunan maddeler ise; bol miktarda su (%95 civarı) ve çeşitli organik ve inorganik maddeler (%5 civarı) bulunur. Böbrek kılcalları aracılığı ile, atılmak üzere stoklanan idrar ve kan arasında sodyum, potasyum, kalsiyum, karbonat ve klorit gibi çözünmüş tuzların (elektrolitlerin) çift taraflı geçişi sağlanır. Bu şekilde, böbrekteki kan damarlarında gerekli ve yeterli miktarda su ve elektrolit bulunması sağlanmış olur. Bu işlem sonrasında geride kalan tüm maddeler de idrarın içeriğini oluşturur.

idrari-hangi-organ-uretir-ve-yapisinda-bulunan-maddeler

İdrar da bulunan maddeler;

Üst tarafta belirtilen çözünmüş tuzların yanı sıra idrar içerisinde ayrıca su, mineraller, vitaminler, amino asitler, antikorlar, NH3, kreatinin, H+, NH4, K+, bilirubin, enzimler, hormonlar, antijenler, çeşitli proteinler, tolerjen ve immünojenler, immünoglobülinler, üre, ürik asit ve gastrik sindirim depresanları gibi çok çeşitli (yaklaşık 200 kadar) maddeler de idrar içeriğini oluşturabilir.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Eğitim - 121 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

İdrarı Hangi Organ Üretir ve Yapısında Bulunan Maddeler (1 Yorum)

Yorum Yaz

  1. mustafa dedi ki:

    çok güzel

DMCA.com Protection Status