İletişim Araçları Nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar

İletişim Araçları Nelerdir Kısaca. İletişim Araçları Örnekleri. İletişim araçları nelerdir madde halinde. İletişim araçları nelerdir ödev.

İletişim Araçları ile ilgili ödev alan öğrenci arkadaşlarımız için kısa bilgiler içeren, maddeler halinde ve örnekler ile kolaylık sağlanmıştır.

İletişim Araçları Nelerdir Kısaca Madde Halinde ve Örnekleri

1. Bilişsel iletişim araçları: Sanal ortamda, bilgi teknolojilerini kullanılarak gerçekleştirilen, bireysel veya toplu iletişim araçlarıdır.

Bilişsel iletişim araçları örnekleri; E-postalar, formlar, chat’ler, messenger’lar,web kamera’lar, bloglar, vb.

 

2. Görsel-İşitsel iletişim araçları: Göze ve kulağa hitap eden, multimedya teknolojilerini kullanan, iletişim araçlarıdır.

Görsel-İşitsel iletişim araçları örnekleri; TV, sinema, radyo, vb.

 

3. Telekomünikasyon iletişim araçları: Göze ve kulağa hitap eden, elektrik, elektronik/elektromanyetik, optik teknolojileri kullanarak gerçekleştirilen iletişim araçlarıdır.

Telekomünikasyon iletişim araçları örnekleri; Telefon, cep telefonu, fax, telex, vb.

 

4. Kali-Grafik iletişim araçları: Yazı ve çizi ile oluşturularak formatlandırılan ve basım – yayım araçları ile yapılan iletişim araçlarıdır.

Kali-Grafik iletişim araçları örnekleri; Gazeteler, dergiler, afişler, el ilanları, tabelalar, mektuplar, notlar, kitaplar,vb.

 

5. Organizasyon iletişim araçları: Ekipler aracılığıyla gerçekleştirilen , kişi veya topluma aktarılacak mesajları tanıtım – eğlence – eğitim – gezme – tüketme adına ileten etkinliklerin sağladığı iletişimin araçlarıdır.

Organizasyon iletişim araçları örnekleri; Fuarlar, event marketing konserleri, defileler, konferans, vb.

 

6. Sanatsal iletişim araçları: İster plastik, ister estetik olsun hertürlü sanat faaliyeti veya sanatcı ile sağlanacak iletişimin araçlarıdır.

Sanatsal iletişim araçları örnekleri; Dans, resim, müzik, şarkı, sergi, konser, tiyatro, defile, heykel, seramik, animasyon, vb. Ayrıca sportif iletişim, özürlü iletişimi, politik iletişim, kültürel iletişim,psikolojik iletişim araçları da sayılabilir.

sponsorlu bağlantılar